19.07.2024 | 00:16

קרדיט תמונה: קרדיט

"עלייה במחירי הפירות": ההכרזה הדרמטית של חברת "אפל"

אפל הגיעה לשווי של פי 5 מהתוצר של מדינת ישראל

קרדיט תמונה: קרדיט

 

 

התנודות קצרות הטווח בשער החליפין גברו, ולרוב הן אינן ניתנות להסבר גם בדיעבד. 

הפיחות צפוי להביא לעדכון כלפי מעלה של תחזיות האינפלציה.

סך הגידול בהוצאות בכרטיסי אשראי עמד בשנה האחרונה על פחות מ- 2%, שהם למעשה ירידה בצריכה לנפש. ההתמתנות בצריכה תמשיך כנראה ללוות אותנו בחודשים הקרובים.

ירידה חדה בגיוסי ההון של חברות הייטק.

השוק צופה עתה עלייה נוספת של ריבית בנק ישראל לרמה של 5.0%, וכן תוואי ירידת ריבית מתון יותר במחצית השנייה של 2024.

 

ישראל

השקל פוחת בשבוע החולף בשיעור של 2% מול הדולר ו- 0.9% מול סל המטבעות. התנודתיות של שער החליפין גדלה, והיא מושפעת מזה שבניגוד לשנים קודמות בהן ההשקעות הזרות בישראל, לצד עודפים גדולים בחשבון השוטף של מאזן התשלומים, הפעילו כוחות בסיסיים לייסוף השקל, המצב היום מאוזן יותר, ההשקעות בהייטק פחתו, ובנק ישראל לא נדרש לספוג את היצעי המט"ח. במצב זה התנודות קצרות הטווח בשער החליפין גברו, ולרוב הן אינן ניתנות להסבר גם בדיעבד. כך לדוגמא, באותה נשימה שניתן לייחס את הפיחות בשבוע האחרון לקידום החקיקה של הרפורמה המשפטית, ניתן היה להסביר גם ייסוף, אם היה כזה, בדברי ראש הממשלה לפיהם פסקת ההתגברות לא תקודם. 

הפיחות צפוי להביא לעדכון כלפי מעלה של תחזיות האינפלציה – טרם הפיחות של השבוע האחרון תחזית האינפלציה עמדה על 2.7% לשנה הקרובה. אנו מעריכים שנעדכן בקרוב את התחזית כלפי מעלה. סדרי הגודל הם תוספת של 0.3 נקודות אחוז לתחזית לשנה הקרובה. הפיחות הוא בדרך כלל בעל השפעה קצרת טווח על האינפלציה, והוא לא אמור לשנות את הציפיות לאינפלציה של הטווחים הארוכים, זאת בניגוד להתפתחויות בשוק העבודה לדוגמה, שהן בעלות פוטנציאל לשמר את האינפלציה ברמה גבוהה.

עלייה של 1.2% ברכישות בכרטיסי אשראי בחודש מאי (ריאלית), אם כי נתוני המגמה מצביעים על התרחבות מאוד איטית של הצריכה. הוצאות משקי הבית לשירותים ירדו בשנה האחרונה בשיעור שמתקרב ל- 5%, בעוד שצריכת מוצרי תעשייה עלתה ב- 2.3%. סך הגידול בהוצאות בכרטיסי אשראי עמד בשנה האחרונה על פחות מ- 2%, שהם למעשה ירידה בצריכה לנפש. ההתמתנות בצריכה תמשיך כנראה ללוות אותנו בחודשים הקרובים.

ירידה חדה בגיוסי ההון של חברות הייטק. במחצית הראשונה של השנה חברות הייטק גייסו 3.9 מיליארד דולר, זאת לעומת היקף של 15.7 מיליארד בכל שנת 2022 (IVC research center). הירידה החדה בגיוסי ההון אמורה בסוף להתבטא בתשלומי השכר של העובדים בענף, וניתן לראות שבחודשים האחרונים מספר המשרות הפנויות של מהנדסים ומפתחי תוכנה ירד, ומספר נתונים אנקדוטליים מראים גם על ירידה בשכר של עובדים חדשים. 

השוק צופה עתה עלייה נוספת של ריבית בנק ישראל לרמה של 5.0%, וכן תוואי ירידת ריבית מתון יותר במחצית השנייה של 2024. השווקים הושפעו במידה רבה מאמירות ניציות של הבנקים המרכזיים בארה"ב ובאירופה, שהמסר העיקרי שלהם ביטא אי שביעות רצון מקצב ירידת האינפלציה, והערכה שידרשו עוד העלאות ריבית בכדי לוודא שהאינפלציה תתכנס ליעד. הפיחות שחל בשער השקל כנראה תרם אף הוא להיווצרות הציפיות להעלאת ריבית נוספת. לשער החליפין של השקל יינתן כנראה משקל גדול בהחלטה, ולהערכתנו ברמה הנוכחית של שער החליפין, הריבית תיוותר ברמה של 4.75%. עם זאת, כפי שציינו, התנודתיות של שער החליפין גדלה, ואירועים פוליטיים או שינויים במחירי המניות בעולם, מביאים לתנודות בשער גבוהות מבעבר. 

 

גלובלי

נתוני הפעילות הכלכלית בארה"ב ממשיכים להיות טובים מהתחזיות, והמיתון הולך ונדחה כל הזמן. הבנקים המרכזיים לא יודעים אם לשמוח או לדאוג, מצד אחד העלאות הריבית לא יצרו קטסטרופה פיננסית, ואפילו שוק הנדל"ן מתאושש לאחר ירידות מתונות, מצד שני, זה מחזק את הצורך בעוד העלאות ריבית. שוקי המניות בחרו בשבוע האחרון, כמו גם בכל המחצית הראשונה של השנה להסתכל על הצד החיובי של הדברים. בלטה במיוחד העלייה בחברות הטכנולוגיה, ומדד הנאסד"ק עלה במחצית השנה הראשונה ב- 32%, העלייה החדה ביותר בששת החודשים הראשונים של השנה מאז 1983. בלטה גם העלייה במחיר של Apple שחצה את ה- 3 טריליון דולר (יותר מפי חמש מהתוצר השנתי של ישראל), שיא היסטורי מרשים. בסיכום השבועי מדדי דאו ג'ונס, S&P500 ונאסד"ק רשמו עליות של 2.2% בממוצע. מדד היורוסטוקס 50 רשם עלייה שבועית של 3%, אך במרבית הבורסות באסיה נרשמו ביצועים פחות מרשימים למעט בהודו, שם מדד המניות עלה ב- 2.8%. מחיר חבית נפט מסוג ברנט עלה השבוע ב- 1.8% לרמה של כ-75 דולר לחבית.

מקרו ארה"ב: מסתמנת התרחבות בפעילות הכלכלית. נתוני הצמיחה לרבעון הראשון עודכנו כלפי מעלה, מעבר לציפיות, מ-1.3% ל-2.0%. גם הצריכה הפרטית עודכנה כלפי מעלה מ-3.8% ל-4.2%. מרבית האינדיקטורים הכלכליים השוטפים הצביעו על התרחבות בפעילות: ההכנסה הפרטית של משקי הבית עלתה בחודש מאי ב-0.4%  ואילו ההוצאה הפרטית עלתה בשיעור של 0.1% בלבד וההוצאה הפרטית הריאלית נותר ללא שינוי. בהתאם, שיעור החיסכון הפרטי מתוך ההכנסה הפנויה עלה בחודש מאי לשיעור של 4.6% מ-4.3% בחודש הקודם. ההזמנות למוצרי בני-קיימא עלו בשיעור של 1.7% במאי, מעל ומעבר לתחזית לירידה של כ- 1%. ללא כלי רכב נרשמה עלייה מתונה יותר של כ-0.6%. הדרישות השבועיות החדשות לדמי אבטלה ירדו ב- 26 אלף מהרמה הגבוהה של 239 אלף שבוע קודם לכן. גם הדרישות המתמשכות לדמי אבטלה רשמו ירידה. 

מדדי אמון הצרכנים הוסיפו לעלות גם בחודש האחרון. המדד של הקונפרנס בורד עלה מעבר לציפיות, על רקע עליה הן במדד הציפיות והן במדד השוטף, והוא נמצא כעת ברמה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2022. גם המדד של אוניברסיטת מישיגן עלה כאמור, והוא נמצא ברמתו הגבוהה בארבעת החודשים האחרונים. מסקר זה עולה שהצרכנים צופים התמתנות של האינפלציה בחודשים הקרובים. תחזית האינפלציה ל-12 החודשים הבאים ירדה מ-4.2% ל-3.3%. 

התאוששות בשוק הדיור בארה"ב. לאחר מספר חודשים של ירידות, מדד קייס שילר למחירי הבתים ב-20 הערים הגדולות בארה"ב עלה באפריל ב-0.9%, בהמשך לעלייה גם בחודש הקודם. עם זאת, ב-12 החודשים האחרונים המדד ירד ב-1.8% (נתונים מנוכה עונתיות). גם בערים כמו סיאטל וסן-פרנסיסקו בהן נרשמו עד כה ירידות מחירים חדות יחסית לממוצע, המחירים עלו במדד האחרון של אפריל. מכירת דירות חדשות עלתה בחודש מאי בשיעור של 12.2%, זאת לעומת צפי לירידה מתונה. עם זאת, בחתימה על חוזים חדשים לרכישת דירות נמשכה הירידה במאי והם השלימו ירידה של 20.8% ב-12 החודשים האחרונים.

מדד ה-PCE הצביע על התמתנות קלה בשיעור האינפלציה בארה"ב, אך הרמה עדיין גבוהה. מדד ה- PCE עלה בחודש מאי בשיעור של 0.1% וב-12 החודשים האחרונים הוא עלה ב- 3.8%, השיעור הנמוך מאפריל 2021. עם זאת, מדד הליבה, שאינו כולל מזון ואנרגיה, עלה בדומה לציפיות ב- 0.3%, וב-12 החודשים האחרונים הוא עלה בשיעור של 4.6%, התמתנות קלה מקצב שנתי של 4.7% בחודש הקודם. קצב האינפלציה השנתי מתמתן בקצב איטי והוא עדיין גבוה באופן משמעותי מיעד האינפלציה של 2%, מה שצפוי לתמוך בהעלאת ריבית נוספת של הפד.

בשוק האג"ח החדשות החיוביות בתחום המקרו תורגמו לעלייה בתשואות. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב לעשר שנים עלתה מ- 3.73% ל- 3.84% והתשואה לשנתיים עלתה מ- 4.75% ל- 4.90%. התחזיות לריבית הפד הגלומה בשוק ההון התעדכנו כלפי מעלה. החוזים העתידיים על ריבית הפד מגלמים כיום בהסתברות גבוהה העלאת ריבית של 0.25% ב- 26 ביולי, לרמה של 5.50%, והריבית צפויה להיוותר ברמה זו עד סוף 2023. שוק ההון צופה שהריבית תרד במהלך השנתיים הקרובות, אם כי באופן מתון מזה שהעריך קודם, לרמה של 4.25% בסוף 2024 ו- 3.75% בסוף 2025. 

גוש האירו: אינפלציית הליבה רושמת עלייה. אומדן ראשון לנתוני האינפלציה לחודש יוני הראו שבעוד ששיעור האינפלציה השנתי ירד זה החודש השלישי ברציפות, מרמה של 6.1% במאי ל- 5.5% ביוני, אינפלציית הליבה דווקא עלתה. ב-12 החודשים האחרונים מדד הליבה עלה בשיעור של 5.4%, עלייה קלה לעומת רמה של 5.3% בחודש הקודם. נשיאת ה- ECB אמנם הביעה סיפוק מהנתונים החדשים, אך הדגישה שיש עוד דרך לא קצרה עד להשגת יעד האינפלציה של 2% לשנה. מרבית ההערכות בשווקים הן שהבנק המרכזי יעלה את הריבית החודש, ושעד סוף השנה תירשם עליית ריבית נוספת לרמה של 4.0%.

יפן: היחלשות ניכרת של המטבע. המטבע היפני נחלש ועלה לרמה של 144 ין לדולר. בסיכום חודש יוני נחלש הין בשיעור של 3.6% מול הדולר והשלים היחלשות של כ-10% מול הדולר מתחילת השנה. הרמה הנמוכה אליה הגיע כעת הין מול הדולר, עשויה להביא להתערבות של הבנק המרכזי במסחר, בדומה לצעדים שנקט הבנק בספטמבר 2022, אז נרשם פיחות חד עד לרמה של 150 ין לדולר. האינפלציה מתגלה כעקשנית וב-12 החודשים האחרונים האינפלציה עמדה על רמה של 3.1% ואינפלציית הליבה הגיעה לרמה של 3.8%. למרות האינפלציה הגבוהה יחסית, הריבית ביפן נותרה ברמה של 0.1%-, כאשר בבנק המרכזי של יפן ציינו שהם רוצים להיות בטוחים שהאינפלציה מתבססת ברמה של 2.0% בטרם ישנו את המדיניות המוניטרית.

סין: ציפיות לצעדי מדיניות מרחיבים על מנת להשיג את היעד הצמיחה השנתי של 5%. ציפיות אלה התחזקו לאחר הופעה של ראש הממשלה,  Li Quiang, המנהיג הבכיר השני בהירארכיה הסינית, בפורום הכלכלי העולמי. הוא הדגיש שם את העובדה שנשקלים עתה צעדים "קונקרטיים ופרקטיים" להמרצת הביקוש המצרפי בסין. בינתיים, מדד מנהלי הרכש הרשמי לענפי התעשייה עלה מ- 48.8 נקודות במאי ל- 49 נקודות ביוני, כלומר, עדיין בטריטוריה של צמצום הפעילות. גם מדד מנהלי הרכש של יתר הענפים ירד, מ- 54.5 נקודות במאי ל- 53.2 נקודות ביוני. אינדיקטורים שונים מצביעים על שיפור מסוים בצריכה הפרטית, אם כי היא עדיין נמצאת מתחת לרמה ב- 2019

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

חשש מהשיזוף: הצעד המסוכן של ילדי ישראל

מושבים למען הסביבה: הכנס לאנרגיה ירוקה

הוקמה ועדת חקירה אזרחית שתחקור את אסון שבעה באוקטובר

חשוך לכם? כך יד שרה מתכוננת לתרחיש האימים

מאילת עד דן: הגנב שנסע רחוק

גבינה יקרה: הסנקציה שהטיל משרד הכלכלה

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן