10.07.2024 | 14:46

קרדיט תמונה: המשרד להגנת הסביבה

כישלון נוסף לממשלה? זה מצב נקיון החופים בזמן עונת הרחצה

ממדד חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה לחודש מאי 2024 עולה כי 80% מהחופים הפתוחים נקיים, לעומת 91.6% בשנה שעברה

קרדיט תמונה: המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה מפרסם את נתוני מדד "חוף נקי" של חודש מאי 2024, מהם עולה כי 80% מהחופים שנמדדו דורגו "נקיים" עד "נקיים מאוד", עלייה של 9% לעומת החודש הקודם. המדד בתקופה המקבילה בשנה שעברה עמד על 91.6%.

הרשויות החופיות הנקיות ביותר (בעלות ציון נקי מאוד) הן: נהריה, חוף הכרמל, חדרה, עמק חפר, נתניה, חוף השרון, הרצליה, תל אביב- יפו, בת ים, אשדוד, אשקלון.

הרשויות החופיות בעלות ציון "נקי": רשות הטבע והגנים, עכו, טירת הכרמל, מטה אשר, ג'יסר א-זרקא, חוף אשקלון.

הרשויות החופיות עם ציון "בינוני": קריית ים, חיפה, חברת חנ"י.

הרשות החופית עם ציון "מלוכלך" היא אילת.

מדידת הניקיון בחופים הפתוחים הופסקה בתחילת המלחמה והתחדשה חלקית מאז חודש פברואר 2024. הנהלת קרן הניקיון אישרה תקציב רב שנתי (2024-27) לתוכנית חוף נקי בעלות של למעלה מ-55 מיליון שקל לטובת המשך תקצוב ניקיון החופים הפתוחים על ידי הרשויות החופיות בים תיכון וים סוף, כמו גם המשך תגבור אכיפת הניקיון בחופים, פעולות להוצאת פסולת מהים, ניטור ופרסום.

שנת 2024 מציינת את השנה ה-19 של תוכנית "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה, הפועלת משנת 2005 במטרה למזער את מפגע הפסולת החופית והימית בישראל ולפעול לניקיונם של החופים והים בהתאם למחויבות הבין לאומית, לטובת הסביבה והציבור בישראל.

מרכיב מרכזי בתוכנית חוף נקי וכן עיקר תקציבה, מופנה לתמיכה ברשויות החוף בניקיון החופים הפתוחים שבשטחיהן. תוכנית חוף נקי מגדירה יעדי תוצאה לניקיון החופים הפתוחים, שלפיהם 85% מהחופים יהיו נקיים 70% מהשנה, במטרה לטפל בבעיה הסביבתית של הפסולת הימית בישראל.

מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה מבצעים מדידה של רמת הניקיון בחופים הפתוחים תוך יידוע שוטף של רשויות החוף לטובת מעקב ופעולות מתקנות לשיפור מתמיד של ניקיון החופים. שיתוף תוצאות מדד חוף נקי לציבור הרחב מתבצע לאורך כל השנה במקטעים מייצגים בחופי הים הפתוחים בים תיכון וים סוף, כצעד משלים להעלאת המודעות של הציבור הרחב לתופעת הפסולת הימית ושקיפות ציבורית.

התמיכה ברשויות החוף בהפחתה במקור מקדמת התחייבות לקידום חוק עזר עירוני, שיאסור שימוש בכלים חד-פעמיים מפלסטיק בכלל חופי הרשות (הן המוכרזים והן הלא מוכרזים), כפי שכבר קיים באילת, חוף אשקלון, אשדוד, תל אביב, הרצליה, עמק חפר, חדרה וחוף הכרמל.

המשרד להגנת הסביבה קורא לציבור להימנע מלהביא פסולת פלסטיק לחופי הים, במטרה לשמור על החופים של כולנו נקיים. חד פעמי – לא בים שלי!

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

נלכדו עם שפעת הנילוס: הפעילות של המשרד להגנת הסביבה

כובע ומים: ההנחיות של משרד הבריאות לקראת עומס החום

על רקע מידע הכזב על קרם הגנה: דיון דרמטי בכנסת

עלייה של 30% בצריכת התרופות: הנתונים המלאים

טיסת הקטמין והמעצר הדרמטי

אפילו המים יקרים: הדיון בכנסת

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן