18.07.2024 | 22:54

קרדיט תמונה: דוברות הנשיא

מסתכל על החשבון: הפגישה של נשיא המדינה

נשיא המדינה יצחק הרצוג קיבל לידיו את דו״ח בנק ישראל לשנת 2023 מנגיד בנק ישראל פרופ׳ אמיר ירון.

קרדיט תמונה: דוברות הנשיא

 

נשיא המדינה יצחק הרצוג: ״אדוני הנגיד, תודה רבה על דו״ח בנק ישראל לשנת 2023.

בנק ישראל הוא מוסד חשוב ביותר בכלכלת ישראל ובמדינת ישראל, עצמאותו היא חיונית להצלחת המשק והכלכלה. אני מאוד שמח שהממשלה ואני זכינו לחתום על הכהונה השניה שלך, ואתה מנווט את הבנק במים סוערים מאוד בתקופה מאוד קשה ובהצלחה רבה.

הדו״ח הזה הוא חשוב מאוד, הוא מצביע על הקשר והזיקה הישירים בין המצב הביטחוני למצב הכלכלי. אנחנו צריכים לגלות אחריות כלכלית מצד אחד, וגם מצד שני להבין שאנחנו באתגר לאומי מהמעלה הראשונה, אתגר ביטחוני וגם אתגר כלכלי וחברתי, ויש צורך לפי כך לעשות את האיזון הנכון בין ההוצאות הנדרשות, לבין שמירה על יציבות המשק, וכמובן התמודדות עם האינפלציה, גובה הריבית, ועידוד המשקיעים לחזור לשווקים בארץ. אני יודע שאתה עושה את זה בצורה מאוד חשובה ומוצלחת ואני מודה לך על כך.

בדו״ח הזה יש התייחסויות חשובות מאוד גם להתנהגות האיזורית וההתנהגות הבינלאומית. כלכלת ישראל היא כלכלה חשובה, חזקה, יציבה, אבל מאותגרת מאוד, ואנחנו רוצים לראות עוד ועוד ענפים חוזרים לפעילות מלאה, ובתקווה גם שנוכל לראות את סופה של המלחמה. לפי ידיעתי ןבהיכרותי את ההיסטוריה של מדינת ישראל תמיד לאחר מלחמות, יש כאן צמיחה כלכלית דרמטית. יש כאן הרבה מאוד השקעות, ובעיקר יש כאן המון רעיונות טובים שעושים טוב בעולם כולו, ואני בטוח שהיזמים והמשקיעים יבואו להנות מכך לטובת החברה הישראלית כולה. תודה רבה לך ובהצלחה.״

נגיד בנק ישראל, פרופסור אמיר ירון: תודה כבוד הנשיא. אנחנו מתכבדים להציג בפניך את דו״ח בנק ישראל לשנת 2023. דו״ח מקיף על מה שקרה בכלכלת ישראל בשנה האחרונה. כמובן הכלכלה בשנה האחרונה מתחלקת לשני חלקים: לפני המלחמה ולאחר המלחמה. נכנסנו למלחמה בתנאים טובים יחסית, עם יחס חוב תוצר נמוך, עם יתרות גבוהות ולפני כן צמחנו בצורה מאוד מאוד גבוהה והיינו בתהליך של מה שנגידים קוראים לו ״נחיתה רכה״. דהיינו, הצמיחה קצת יורדת, אבל היא עדיין צמיחה טובה עם ירידה של האינפלציה.

עם פרוץ המלחמה, היא הובילה לפגיעה משמעותית במשק, בתוצר, בצמיחה, בתעסוקה, בירידה בשווקים הפיננסיים, אבל בהמשך הרבעון הראשון אנחנו כבר ראינו התאוששות יפה גם בכרטיסי האשראי וגם בירידה באבטלה.

נושא התקציב וההוצאות, הם כמובן מאוד מאוד חשובים. כל הגופים הבינלאומיים מסתכלים עלינו בנושא הזה והאחריות פיסקלית היא דבר מאוד מאוד חשוב.

כלכלת ישראל כפי שאמרת, יש לה הסטוריה טובה מיציאה מאירועים בטחוניים, יש לנו יסודות חסונים ובריאים לכלכלה, ואנחנו משדרים את זה לכולם. יש לכלכלה הישראלית דינמיקה, יש לה עמידות ואנחנו מאמינים שכך יהיה בעתיד. אבל כדי לקדם את הצמיחה אתגרי המשק כפי שייצגתי בפניך, נושאי הפריון, החינוך, והתשתיות אנחנו חייבים גם להחזיר את הנושא הזה כדי שנמשיך לצמוח בצורה הטובה שעשינו עד כה. תודה רבה.״

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

חשש מהשיזוף: הצעד המסוכן של ילדי ישראל

מושבים למען הסביבה: הכנס לאנרגיה ירוקה

הוקמה ועדת חקירה אזרחית שתחקור את אסון שבעה באוקטובר

חשוך לכם? כך יד שרה מתכוננת לתרחיש האימים

מאילת עד דן: הגנב שנסע רחוק

גבינה יקרה: הסנקציה שהטיל משרד הכלכלה

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן