13.04.2024 | 03:11

קרדיט תמונה: ללא

מונעים סיכון לשונית מפרץ אילת: הצעד של הוועדה הבין-משרדית

״המשרד להגנת הסביבה רואה חשיבות עליונה בשמירה על שונית האלמוגים במפרץ אילת שהיא נכס לאומי ועולמי״

קרדיט תמונה: ללא

מונעים סיכון לשונית מפרץ אילת: חברת מקורות לא תוכל להגדיל את היקף הזרמת החנקן למפרץ אילת – הוועדה הבין-משרדית למתן היתרים להזרמת שפכים לים אימצה את עמדת המשרד להגנת הסביבה ודחתה את בקשת מקורות

סמנכ"ל בכיר לאכיפה במשרד להגנת הסביבה, יצחק בן דוד (בנדה): "המשרד להגנת הסביבה רואה חשיבות עליונה בשמירה על שונית האלמוגים במפרץ אילת שהיא נכס לאומי ועולמי, ועל כן יש להפחית לחצים מהים במפרץ אילת, על ידי המשך שמירה וקידום מדיניות אפס תוספת סיכון למפרץ ולשונית האלמוגים בעיר"

בדיון שערכה הוועדה הבין משרדית למתן הזרמת שפכים לים החודש, דחתה הוועדה את בקשת חברת מקורות להגדלת היקף החנקן המוזרם למפרץ אילת מ-21 טונות בשנה לכ-24 טונות בשנה. הוועדה אימצה את עמדת המשרד להגנת הסביבה, אשר התנגד לבקשה כחלק ממדינות "אפס תוספת סיכון למפרץ אילת" ויעד ההפחתה ל-22 טונות חנקן למפרץ. עוד התבססה הדחייה על המלצות ועדת מומחים למפרץ אילת בעלי שם עולמי, בכל הנוגע להזרמת חנקן במפרץ אילת.

בעקבות בקשתה של חברת מקורות להגדלת נפח הזרמת החנקן למפרץ אילת מ-21 טונות בשנה לכ-22 טונות בשנת 2024 ולכ-24 טונות בכל אחת מהשנים 2027-2025, קיימה הוועדה הבין משרדית מספר דיונים במסגרת רחבה. הדיונים התקיימו לאור תוכניות המדינה לפיתוח החקלאות בערבה התיכונה והדרומית כיעד, ומנגד חשיבות השמירה על מפרץ אילת כיעד אסטרטגי. כמו כן, נלקח בחשבון כי מלבד הזרמת החנקן מחברת מקורות, מתווספים עוד כ-6 טונות חנקן ממזרימים נוספים קבועים אשר ביניהם מזרימים מענף החקלאות הימית ביבשה וממכון מחקר לחקלאות ימית ומהמצפה התת ימי.

הועדה נימקה את דחייתה בכך שהגדלת עומס החנקן מהווה סיכון ברור לאיכות המים במפרץ אילת ובפרט למצב שונית האלמוגים, סיכון אשר ניכר ומוכח מדעית בממצאי הניטור הלאומי של מפרץ אילת https://did.li/CENCN . הוועדה השתכנעה כי הפגיעה הסביבתית העלולה להתרחש כתוצאה מהגדלת העומס והנזק לשונית האלמוגים היא בלתי הפיכה ויש לכך גם משמעויות כלכליות נלוות.

המשרד להגנת הסביבה, ימשיך לקדם את מדיניות אפס תוספת סיכון למפרץ אילת והפחתת הלחצים מהים ומשונית האלמוגים, במטרה לשמור על השונית כבית גידול בריא ופורח למגוון הביולוגי בים, לצד נכס לאומי ובינלאומי המושך תיירים רבים.

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

ראשון לציון מתרחקת מתחבורה בשבת

בדרך למהפכה באיתור סרטן שלפוחי השתן

חסין מוות? ה״משטובות״ משתוללות בשטחים

"עוטפים באהבה" – תערוכה חדשה המוקדשת לתושבי מערב הנגב וגבול הצפון בנתב״ג

יהלום לא מלוטש: הפתעות במסחר ביהלומים

הצפון נפרד מארז: האירוע שהתקיים על שפת הכנרת

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן