12.07.2024 | 21:54

קרדיט תמונה: ללא

"הילדים בסכנה״: האזהרה החריגה

ארגוני בריאות לשר האוצר: "הימנעותך מהעלאת המס על הסיגריות האלקטרוניות מפקירה את בני הנוער"

קרדיט תמונה: ללא

"ברחבי העולם משתוללת מגפת עישון בקרב בני נוער אשר בישראל כבר הביאה למותו הטרגי של מידן קלר בן ה -16 מקריסת ריאות", כתבו הבוקר (ראשון 28.1) כ – 15 ארגוני בריאות ואיגודי רופאים לשר האוצר בצלאל סמוטריץ', בקריאה שלא להחריג את הסיגריות האלקטרוניות מתכנית המס החדשה על מוצרי עישון במסגרת עדכון תקציב המדינה לשנת 2024. זאת, בטענה שאי החרגתם תהפוך את הסיגריות האלקטרוניות למוצר עישון זול ממוצרים אחרים, ובכך תחמיר משמעותית את מגפת העישון בקרב ילדים ובני הנוער, תוך פגיעה קשה בבריאותם. הארגונים דורשים להעלות את המס על הסיגריות האלקטרוניות, כך שיעמוד בגובה דומה למס העדכני המוטל על טבק לגלגול ועל סיגריות רגילות.

הארגונים הפונים כוללים את האגודה למלחמה בסרטן, המיזם למיגור העישון, החברה הרפואית למניעה וגמילה מעישון, איגוד רופאי בריאות הציבור, האיגוד הישראלי לרפואת ילדים, פורום בריאות הציבור, איגוד רופאי הריאות, החוג לרפואת אורחות חיים באיגוד רופאי המשפחה, עמותת מדעת, בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת תל אביב, רשת ערים בריאות, המועצה הישראלית למניעת עישון, האיגוד הישראלי למקדמי ומחנכי בריאות והחוג לסיעוד במכללה האקדמית עמק יזרעאל.

פניית אירגוני המאבק בעישון ואיגודי הרופאים של ההסתדרות הרפואית באה על רקע תכנית מס חדשה על מוצרי עישון, שפרסם לאחרונה משרד האוצר להערות הציבור בעקבות הקיצוץ בתקציב המדינה בשל עלויות מלחמת "חרבות ברזל". התכנית כוללת כוונה להעלות את מס הקנייה על סיגריות וטבק וכוונה לבטל את הפטור הקיים ממס קנייה על הכנסת מוצרי עישון שונים לישראל. עם זאת, התכנית נמנעת מהעלאה של המס על הסיגריות האלקטרוניות וסעיפים בנושא הורדו ברגע האחרון בהוראת שר האוצר טרם פרסומם לציבור.

הכותבים מתריעים בפני שר האוצר כי "בשנים האחרונות משתוללת ברחבי העולם מגפת עישון בקרב בני נוער. בישראל הביאה מגפה זו בשיאה למותו הטרגי של מידן קלר ז"ל, נער בן 16 שאושפז לאחר שריאותיו קרסו כתוצאה מעישון סיגריה אלקטרונית. סקר שערך משרד הבריאות הראה כי יותר מ-25% מבני הנוער התנסו בסיגריה אלקטרונית, כשלאחוז ניכר מתוכם מדובר בהתנסות הראשונה במוצר עישון כלשהוא. בקרב בני נוער מראים על עלייה בשיעור ההתנסות בסיגריה אלקטרונית מ- 23.1% בשנת 2020 ל- 32.5% בשנת 2022. בנוסף, גיל ההתנסות בסיגריות אלקטרוניות ירד ב- 2023 ל- 10 ו-11 וזינוק של למעלה מפי שתיים נרשם גם בשיעור העישון היומי בקרב בני 15-17: מ- 4.7% ב- 2019 ל- 9.8% – 2022."

"מתוך הבנה שמיסוי מוצרי עישון הוכח ככלי היעיל ביותר לצמצום מספר המעשנים", כותבים הארגונים לשר האוצר עם העתק לשר הבריאות – אוריאל בוסו, יו"ר הוועדה המיוחדת למאבק בסמים ואלכוהול – בועז ביסמוט, יו"ר הוועדה לזכויות הילד – אלי דלל, יו"ר וועדת הבריאות – יונתן מישרקי, חבר ועדת הבריאות והוועדה לזכויות הילד – אושר שקלים "ומתוך חובה עמוקה לשמירה על בריאות דור העתיד, אסור להחריג סיגריות אלקטרוניות ממהלך של העלאת מיסוי על כלל מוצרי העישון".

הארגונים דורשים לתקן בהתאמה את הצווים ביחס למס על הסיגריות האלקטרוניות, ובכך להבטיח את בריאותם של כלל הציבור בישראל, ובדגש על בריאות הילדים והנוער.

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

נלכדו עם שפעת הנילוס: הפעילות של המשרד להגנת הסביבה

כובע ומים: ההנחיות של משרד הבריאות לקראת עומס החום

על רקע מידע הכזב על קרם הגנה: דיון דרמטי בכנסת

עלייה של 30% בצריכת התרופות: הנתונים המלאים

טיסת הקטמין והמעצר הדרמטי

אפילו המים יקרים: הדיון בכנסת

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן