25.02.2024 | 21:59

קרדיט תמונה: unsplash

ארגון השמאל מודיע: השנה הזו נשבר השיא

ארגון יש דין קובע כי שנת 2023 הייתה השנה הכי קשה מבחינת אלימות מתנחלים

קרדיט תמונה: unsplash

מעקב יש דין קובע: שנת 2023 היא השנה הכי קשה מבחינת אלימות מתנחלים נגד פלסטינים בגדה המערבית במספר האירועים ובחומרתם

בארגון יש דין טוענים: שנת 2023 היתה שנת שיא במספר אירועים של אלימות מתנחלים בגדה המערבית מאז שנת 2006, אז החל יש דין לעקוב באופן רציף אחר אלימות מתנחלים.
בנוסף למספר האירועים שתועדו, שנת 2023 היתה הקשה ביותר גם מבחינת חומרת האירועים, היקף האזרחים הישראלים שהשתתפו בהם ותוצאותיהם – לפחות 10 פלסטינים נהרגו על ידי מתנחלים ועשרות רבות של בתים ומכוניות הוצתו.
בארגון מזכירים כי במהלך השנה התרחשו מספר אירועי אלימות מתנחלים רבי משתתפים, בין היתר בעיירה חווארה (פברואר) ובכפר תורמוסעיא (יוני). באירועים אלה מאות ישראלים פלשו ליישובים פלסטינים והציתו עשרות בתי מגורים ומכוניות. בנוסף, החודשיים הראשונים לאחר פרוץ המלחמה ב-7.10 היו אלימים במיוחד ויש דין תיעד במהלכם 242 אירועי אלימות מתנחלים.

מיש דין נמסר: ״בשבועות האחרונים הודלפו לתקשורת נתונים של כוחות הביטחון המצביעים לכאורה על ירידה באלימות מתנחלים בשנת 2023 לעומת שנת 2022. לא ניתן להתייחס במישרין לנתונים כיוון שלא פורסם על מה הם מבוססים, אולם ככל הנראה נתוני המשטרה מתייחסים למספר החקירות שנפתחו בעקבות פשיעה לאומנית יהודית ולא על מספר המקרים של אלימות מתנחלים שהתרחשו בפועל.
נתונים אלה אינם מעידים על ירידה באלימות מתנחלים אלא על צניחה בשיעור הגשת תלונות, כתוצאה מירידה באמון הפלסטינים ברשויות החוק הישראליות. מגמה זו של הימנעות מהגשת תלונה במשטרה מובנת בעקבות מדיניות עקבית של המשטרה והפרקליטות של חקירה רשלנית וסגירת תיקי עבריינות אידיאולוגית של ישראלים נגד פלסטינים בגדה המערבית (3% בלבד מתיקי החקירה שנפתחים בגין עבירות אידיאולוגיות של ישראלים נגד פלסטינים בגדה המערבית מובילים להרשעה). לכך ניתן להוסיף גם את ההנחיה של השר לביטחון לאומי בן גביר למשטרה (כפי שפורסמה בחדשות 12), להימנע מאכיפה כלפי אלימות מתנחלים בגדה המערבית.
מנתוני יש דין עולה כי מאז השבעתה של ממשלת ישראל ה-37 בסוף דצמבר 2022, יותר פלסטינים מביעים חוסר אמון ברשויות החוק הישראליות בגדה המערבית. בין ינואר לספטמבר 2023, 57.5% מנפגעי העבירה הפלסטינים ויתרו על זכותם להגיש תלונה למשטרה כנגד ישראלים שפגעו בהם. לשם השוואה, באותם חודשים בשנת 2022, 40% מנפגעי העבירה העדיפו שלא להגיש תלונה.״

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

חסר בורג? התקרית הקשה בבאקה אל גארביה

רוצים להציל חיים? הנה ההזדמנות

יש עתיד: נשמור על הסטטוס קוו הדתי בראשל״צ

אסיר מעופף: ההחלטה של השב״ס

תחרות חשמלית: השינוי שיביא לשינוי במשק

ראיתם אותו? פנו למשטרה

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן