29.02.2024 | 08:49

קרדיט תמונה: שאטרסטוק

עסקים לא כרגיל

המלחמה הורידה את הפעילות העסקית במשק ב-20%. קרן עוטף לעסק סייעה ללמעלה מ-1000 עסקים קטנים ובינוניים בעוטף.

קרדיט תמונה: שאטרסטוק

מנכ״ל שבא בוועידת ״עסקים לא כרגיל״:
״המלחמה הורידה את הפעילות העסקית במשק ב-20%, אבל כשמסתכלים על הנתונים בצורה גיאוגרפית רואים שבישובים שבהם כבר יש חזרה חלקית לשגרה – הפגיעה נמוכה משמעותית והירידה בהוצאות בכרטיסי אשראי התאוששה כמעט לרמה שלפני המלחמה״

״קרן עוטף לעסק סייעה ללמעלה מ-1000 עסקים קטנים ובינוניים בעוטף בהיקף כולל של יותר מ-9 מיליון ש״ח שהועברו כמענקים״

איתן לב טוב מנכ״ל חברת שבא, מנהלת מערכת התשלומים הלאומית בכרטיסי אשראי, התארח היום בוועידת ״עסקים לא כרגיל״ של הסוכנות היהודית ורשת ידיעות תקשורת שהתקיימה באוניברסיטת רייכמן.

לב טוב התייחס במסגרת דבריו לקרן ״עוטף לעסק״, ששבא הקימה יחד עם הסוכנות היהודית, עמותת ההשקעות כלרימרק וקרן IVN, אשר סייעה עד עכשיו כבר ליותר מ-1,000 עסקים קטנים ובינוניים בעוטף בהיקף כולל של יותר מ-9 מיליון ש״ח שהועברו כמענקים.

בנוסף ציין מנכ״ל שבא את נתוני הפעילות העסקית במשק מאז תחילת המלחמה ואמר כי ״מתחילת המלחמה, אנחנו רואים רגרסיה בהיקף ההוצאות של הציבור הישראלי בכרטיסי אשראי לעומת הממוצעים שהיו נהוגים לפני. בשבוע הראשון והשני של המלחמה, למרות קפיצה חדה בהוצאות בענף המזון והתעופה, ראינו שהיקף ההוצאות ירד בשיעור של כ-30%. ולאחר מכן המשק התייצב על ירידה של כ-20% מהיקף ההוצאות הממוצע שהיה נהוג טרום המלחמה.

״חשוב לציין שמשבוע לשבוע אנחנו נמצאים במגמת ההתאוששות בענפי צריכה מובילים של המשק כמו הלבשה והנעלה, חשמל ואלקטרוניקה, וגם מסעדות ובתי קפה.

״כשאנחנו צוללים לנתונים ומסתכלים עליהם מבחינה גיאוגרפית יש מספר דברים שמאוד מעניין לדבר עליהם:
1. ככלל, הירידות הדראסטיות בהיקפי ההוצאות מתרחשות בערים שתושביהם פונו ע״י המדינה כמו שדרות וקריית שמונה, ובערים שסובלות בצורה הכי משמעותית מהירי לעברן כמו אשקלון, אשדוד, ראשל"צ, נהריה ונתיבות.
2. אנחנו רואים שהעיר ראשל״צ, שהפכה לאחד ממוקדי השיגורים במלחמה, עדיין לא מצליחה לחזור להיקפי פעילות כמו של הערים הסמוכות אליה באזור השפלה והמרכז, והפעילות העסקית בה עדיין נמוכה לעומת נס ציונה, רחובות וחולון.
3. העיר אילת, למרות שמקומות הלינה בה מלאים כמעט עד אפס מקום, חווה גם היא ירידה בפעילות העסקית וזה הגיוני מכיוון שהמפונים שהגיעו לשם לא נמצאים בחופשה, אלא מתאוששים מטראומה שעברו, ולכן הצריכה האישית שלהם אינה כמו של מי שנמצא בחופשה בעיר וחלק מהבילוי שלו הוא שופינג בעיר שיש בה פטור ממע"מ.
4. גם העיר ירושלים סובלת מירידה חדה בהוצאות, הרבה מעבר לעיר שדווקא הירי אליה לא מרובה. אנחנו חושבים שזה קשור בכל מיני גורמים שונים ובראשם התיירות פנים שהפסיקה להגיע לעיר, הסטודנטים שלא חזרו לקראת שנת הלימודים האקדמית וגם ירידה טבעית בצריכה בעיר שהיא מוקד משיכה לכל אורך ימות השנה״.

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

אין אינטרנט? ההשפעות של המלחמה בים האדום

חסר בורג? התקרית הקשה בבאקה אל גארביה

רוצים להציל חיים? הנה ההזדמנות

יש עתיד: נשמור על הסטטוס קוו הדתי בראשל״צ

אסיר מעופף: ההחלטה של השב״ס

תחרות חשמלית: השינוי שיביא לשינוי במשק

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן