12.07.2024 | 19:42

קרדיט תמונה: אנספלאש

כשליש מהאשפוזים בבתי החולים הפסיכיאטרים הם אשפוזים בכפייה

"לא מעט מניצולי המסיבה ברעים אושפזו בכפייה"

קרדיט תמונה: אנספלאש

 

עמותת מגן לזכויות אנוש השיגה נתונים על האשפוזים והאשפוזים בכפייה בבתי החולים הפסיכיאטרים המרכזיים בישראל (מרכז ירושלמי – איתנים, גהה, מעלה הכרמל, באר שבע, מרחבים, שערי מנשה, אברבנל, מזור, שלוותא, לב השרון ושיבא) דרך חוק חופש המידע.
מהנתונים עולה כי בשנת 2021 היו 20405 קבלות לאשפוז בבתי החולים מהן 7690 בכפייה, ובשנת 2022 היו 20,653 קבלות לאשפוז, מהן 6534 בכפייה. למרות ירידה מ 37.68% של אשפוזים בכפייה ב 2021, עדיין קרוב לשליש האשפוזים הפסיכיאטרים ב 2022 (30.76) היו בכפייה!! כלומר, ללא הסכמה מדעת!.

כשמשלבים זאת עם הנתונים הבאים:
1. סוהר ששהה במחלקה פסיכיאטרית כדי לשמור על אסיר אובחן כלוקה בפוסט טראומה.

2. כשליש מסך ההתאבדויות של בני 18 ומעלה בשנים האחרונות היה של אנשים שאושפזו אשפוז הפסיכיאטרי בשלב מסויים בחייהם. האחוז גבוה יותר בקרב נשים מגברים. בשנת 2020, 29% מכלל ההתאבדויות בישראל היו של אנשים עם רקע באשפוז פסיכיאטרי — 35% בקרב נשים ו- 27% בקרב גברים. מתוך שנתון בריאות הנפש האחרון, להלן קישור להורדת השנתון.

3. אמנת האו"ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות (CRPD) מצהירה שאסור שמטופלים יהיו בסכנה לקבל טיפול או ענישה שהם אכזריים, לא-אנושיים, משפילים או בגדר עינוי" וממליצה על איסור "טיפולים כפויים כגון אשפוז וטיפול כפוי, בידוד, ריסון פיזי, כמו גם מתן תרופות אנטי-פסיכוטיות, נזעי חשמל וביצוע ניתוח מוחי ללא הסכמה מדעת" המקור.
אנו מבינים שבישראל יש בעיה חמורה של זכויות אדם בתחום בריאות הנפש.

מערכת בריאות הנפש חייבת לעקור מן השורש טיפולים בכפייה – בין אם באשפוז או במרפאות (גם טיפול מרפאתי כפוי שכיח)
הגיע הזמן להעביר מן העולם את הטיפולים הברברים שמבוצעים במוסדות פסיכיאטרים, במקום לבקש שוב ושוב להגדיל את התקציבים ואת כוח האדם. הגיע הזמן לאפשר למוסדות אלטרנטיביים, שהטיפולים בהם הומניים יותר, לקבל תקציבים לטפל באנשים המצויים במשבר.

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

נלכדו עם שפעת הנילוס: הפעילות של המשרד להגנת הסביבה

כובע ומים: ההנחיות של משרד הבריאות לקראת עומס החום

על רקע מידע הכזב על קרם הגנה: דיון דרמטי בכנסת

עלייה של 30% בצריכת התרופות: הנתונים המלאים

טיסת הקטמין והמעצר הדרמטי

אפילו המים יקרים: הדיון בכנסת

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן