14.06.2024 | 00:40

קרדיט תמונה: עמיר בלבן. החברה להגנת הטבע

החברה להגנת הטבע מעדכנת: נדידה המונית בדרך לישראל

לצד מאות אלפי העופות הנודדים מסוגים שונים, החולפים בימים אלו בשמי הארץ, גם המוני פרפרים ממין נמפית החורשף עוברים בישראל, בדרכם לאזורים שונים בעולם. בימים אלו מתקיימת תחרות בחירת הפרפר של ישראל לכבוד שנת ה-75 למדינה

קרדיט תמונה: עמיר בלבן. החברה להגנת הטבע

האביב כבר ממש פה ובימים אלו אנו בעונת הנדידה. לצד מאות אלפי העופות הנודדים מסוגים שונים, החולפים בימים אלו בשמי הארץ, גם המוני פרפרים ממין נמפית החורשף עוברים בישראל, בדרכם לאזורים שונים בעולם. משעות הבוקר קיבלו אנשי החברה להגנת הטבע דיווחים רבים על נדידה מאסיבית של פרפרים ממין נמפית החורשף, פרפר ששוקל פחות מגרם וחצי ונודד בדילוגי רבייה בין אפריקה לחוג הארקטי. רוב הדיווחים מגיעים מצפון הארץ.

 

לדברי עמיר בלבן, מנהל תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע, הפרפר עוצר למנוחה קצרה וממריא מיד כשמתחמם, ובתחילת הבוקר כשהמעופים נמוכים וקרובים לקרקע, ניתן לצלם אותו בבירור. בנוסף, הגשמים האחרונים יסייעו בגדול לזחלים שיבקעו בארץ וינדדו צפונה. "בימים הקרובים, ככל הנראה, יהיה אפשר ראות את הפרפרים בכל רחבי הארץ, מהנגב ועד הצפון, בעיקר באזורים הסמוכים לחוף הים. הם ינחתו באתרים שונים כדי ליהנות מהצוף של הפרחים, שהוא מזונם בדרך להמשך המסע לקפריסין ולטורקיה. נימפיות החורשף נצפות במהלך השנה בישראל, אך האוכלוסיה שהתרבתה והגיעה מדרום לישראל, עפה בחיפוש אחר צמחייה בה יוכלו לאכול ולהמשיך בהקמת הדורות הבאים של הפרפרים", הוא אומר.

לדברי אבנר רינות, סוקר בכיר ביחידה לסקרי טבע עירוניים בחברה להגנת הטבע, נמפית החורשף הוא פרפר צבעוני הניזון מצוף פרחים ומינרלים מהקרקע, ומשך חייה שבועות ספורים בלבד. "לכן, בניגוד לציפורים, יכול מחזור הנדידה להימשך מספר דורות. כאשר הנימפית רוצה להסתתר, היא סוגרת את הכנפיים ואז נעלמים צבעיה הבולטים. כמו כן, סביר להניח שחלק מהאוכלוסיה שעוברת אצלנו תישאר ותתרבה בישראל, בעיקר על צמחים ממשפחת המורכבים", מוסיף רינות.

בימים אלו מתקיימת תחרות בחירת הפרפר של ישראל לכבוד שנת ה-75 למדינה, ביוזמת אגודת חובבי הפרפרים ובשיתוף עם החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים וקק"ל, במטרה לחזק את המודעות לשמירה על הטבע. מוזמנים להיכנס לאתר התחרות ולבחור את הפרפר האהוב עליכם:

https://www.butterflyofisrael.org/

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

לאן הולכים בשבוע הספר? כל התשובות בפנים

מתאמנים, לזכרם: אליפות ישראל בכושר גופני תוקדש לזכרם של נופלי חרבות ברזל

הסלבס מתייגסים: הפניה החריגה לחברי הקואליציה

כישלון נוסף לממשלה? זה מצב נקיון החופים בזמן עונת הרחצה

סאגת תחנת הכוח בדרך לסיום? הצעדים שמתכננים המוחים

בדרך לקריסה? הצעת התקציב של סמוטריץ׳ נחשפת

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן