14.06.2024 | 01:19

קרדיט תמונה: דני שם טוב

הנתון שמטריד את צה"ל והממשלה

40% מהציבור היהודי סבור שלגיטימי להימנע משירות חובה בצה"ל אם יינתן לחרדים פטור גורף מגיוס

קרדיט תמונה: דני שם טוב

 

 

ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ יולי אדלשטיין, קיימה היום דיון נוסף בנושא "מודל צבא העם בראייה צופה פני עתיד", בהמשך לדיון בנושא זה שקיימה ב-13.09.23.
ד"ר עידית שפרן-גיטלמן, המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS):. 29% מההורים לבני 18-16 מסרו בסדקר שערכנו כי במידה ויחוקק חוק הגיוס הוא ישפיע על האופן בו יעודדו את ילדיהם לשרת בצה"ל – בין אם לא להתגייס כלל ובין אם רק לא לשרת בשירות קרבי, וזו עמדה שהולכת ותופסת מקום בשיח הציבורי. 37.5% מהנשאלים סברו כי במידה ויחוקק החוק, הם יתמכו באלו אשר יצהירו על הפסקת ההתנדבות לשירות מילואים.

ד"ר ערן שמיר בורר, המכון הישראלי לדמוקרטיה: אנו מזהים שינוי מגמה ביחס נושא גיוס החובה, וכיום 47% מהנסקרים השיבו שיותר נכון לעבור למודל של צבא מתנדבים בשכר, בעוד 41% אמרו שצריך להישאר במודל גיוס החובה. לפני מספר שבועות שאלנו את הציבור עד כמה לגיטימי או לא לגיטימי לנקוט מהלכים של הימנעות משירות חובה על רק אפשרות הפטור מגיוס לחרדים. 40% מהציבור היהודי ענו שזה לגיטימי.

ח"כ עמית הלוי: אני יכול להבין את התשובה האוטומטית הזו לשאלה כזו אל מול פטור גורף מגיוס לציבור החרדי. אני לא יכול להבין נתון אחר מהסקר שלכם – 21% אומרים שלגיטימי להימנע משירות בגלל עמדות פוליטיות, שמתקבלות באופן דמוקרטי בפרלמנט והופכות לחוקים הנוגעים למערכת המשפט. זה נתון מבהיל.

יו"ר הוועדה, ח"כ יולי אדלשטיין, סיכם: אם הייתי מנסה לסכם את הדיונים, כמתבונן מהצד , זה קצת נשמע כ"תכנית כבקשתך". לא אתגייס כי הממשלה מעבירה חוקים, לא אתגייס כי החרדים לא מתגייסים, לא אתגייס כי בג"ץ מחייב גיוס נשים ליחידות – ולא הבנתי מי יתגייס בסוף?

סיסמאות לא קידמו אותנו 75 שנה, ואנו חייבם להגיע למתווה פרקטי, שמבוסס על שוויון עם ראייה כוללת של צרכי הביטחון. חשוב גם שלאותו מתגייס תהיה גם את תמיכת המשפחה והחברה שלו. גם את האוכלוסייה הערבית ספק אם נראה משרתים בסיירת מטכ"ל או ב-8200, אבל יש בהחלט מקומות הם יכולים לשרת, למשל בכוחות ההצלה וביטחון הפנים. אם נהייה פרקטיים נוכל להגיע לתוצאות, ונגבש את המשך הדרך שלנו בוועדה בכדי לנסות להגיע למסקנות ישלבו את התחומים השונים.

לתמונות מהדיון (קרדיט: דני שם טוב, דוברות הכנסת): https://photos.app.goo.gl/HC2tvr7aNaTY5Xe46

מצ"ב ההודעה המלאה לעיתונות.

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

לאן הולכים בשבוע הספר? כל התשובות בפנים

מתאמנים, לזכרם: אליפות ישראל בכושר גופני תוקדש לזכרם של נופלי חרבות ברזל

הסלבס מתייגסים: הפניה החריגה לחברי הקואליציה

כישלון נוסף לממשלה? זה מצב נקיון החופים בזמן עונת הרחצה

סאגת תחנת הכוח בדרך לסיום? הצעדים שמתכננים המוחים

בדרך לקריסה? הצעת התקציב של סמוטריץ׳ נחשפת

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן