13.06.2024 | 20:33

קרדיט תמונה: unsplash

סקר חדש: הנושא הזה ישפיע על הבחירות המקומיות

לקראת הבחירות המקומיות: סקר חדש חושף - רוב התושבים בערים מרכזיות שאין בהן תחבורה ציבורית בשבת רוצים בכך

קרדיט תמונה: unsplash

על רקע הבחירות המקומיות המתקרבות, סוגיה מהותית העומדת במוקד החלטתם של התושבים למי להצביע היא סוגית התחבורה הציבורית בשבת. בערים רבות ישנו רצון וצורך ציבורי רב בשירותי תחבורה גם בשבת, ולצד זאת מטעמים כאלה ואחרים, העיריות שביכולתן להפעיל שירותים כאלה נמנעות מביצוע. סדרת סקרים חדשה מציגה מגמה מדאיגה שבה למרות רצון הציבור בארבע ערים מרכזיות שנסקרו, לא מתקיים מערך תחבורה ציבורית בשבת. הסקר שנערך ביוזמת תנועות "ישראל חופשית" ו"מרכזים לצדק חברתי" בחן את עמדות הציבור בסוגיה בערים: ראשון לציון, חולון, רחובות, ואשדוד ובדק את היקף התמיכה הציבורית בתחבורה ציבורית בשבת בהן. על פי ממצאי הסקר שערך מכון שילוב, במדגם אקראי ומייצג של תושבי העיר בהיקף של 400 מרואיינים עולה כי רוב תושבי הערים תומכים בתחבורה ציבורית בשבת, גם בקרב מי שמגדיר עצמו מסורתי יש היענות רחבה להפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

ראשון לציון – 71% תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בסופי שבוע; 23% מתנגדים; 5% אין עמדה/לא יודעים, ביניהם כ-64% חילונים, כ-31% מסורתיים, וכ-5% דתיים/חרדים.

חולון – 70% תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בסופי שבוע; 21% מתנגדים; 9% אין עמדה/לא יודעים, ביניהם כ70% חילונים, כ-22% מסורתיים, ו8% דתיים/חרדים.

רחובות – 62% תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בסופי שבוע; 30% מתנגדים; 8% אין עמדה/לא יודעים, ביניהם כ48% חילוניים, כ33% מסורתיים, וכ19% דתיים/חרדים.

אשדוד – 49% תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בסופי שבוע; 39% מתנגדים; 12% אין עמדה/לא יודעים, ביניהם כ35% חילונים, 40% מסורתיים וכ25% דתיים/חרדים.

כמו כן, סקר אחר באותו נושא, שבוצע על ידי חברת סקרים אחרת, מוצא כי בבת ים 67% מהתושבים תומכים גם הם בהפעלת תחבורה בשבת.

בנוסף , עולה מהסקר חשיבותו של נושא התחבורה הציבורית בשיקול ההצבעה של הבוחרים. כאשר בממוצע, מעל 70% מהמשיבים בערים דיווחו שנושא התחבורה הציבורית בשבת יהיה שיקול בהצבעה שלהם בבחירות המקומיות הקרובות, נתון לא מפתיע נוכח העובדה שהתחבורה הציבורית בשבת נתפסת כעוגן הכרחי בעיניי אלה אשר שואפים להגברת ערכי חופש הדת ולמאבק לצמצום הפערים בקרב אוכלוסיות מוחלשות אשר אין ברשותן רכב פרטי המבקשות להתנייד בסוף השבוע, מה שכיום בלתי אפשרי בהסתמך על התחבורה הציבורית.

יזהר כרמון, מנכ"ל המרכזים לצדק חברתי: "דווקא בימים בהם מדינת ישראל נמצאת במשבר הפוליטי-חברתי החמור בתולדותיה, השלטון המקומי יכול וצריך להיות המפתח לפתרונות עבור חלק גדול מהבעיות המקטבות היום את החברה. מהסקרים האלו אנו רואים שיש ציבור ענק של מיליוני תושבים ותושבות המשתוקקים לתחבורה ציבורית בסופ"ש, כל ראש עירייה ומועצת עיר שירימו את הכפפה ירוויחו. הבחירות הקרובות הן הזדמנות גדולה לבשורה ולהתקדמות משמעותית בהמון תחומים שעד לפני כמה שנים נראו כדמיוניים".

אורי קידר מנכ"ל ישראל חופשית: "בישראל יש היום יותר ממיליון וחצי אנשים שכבר נהנים מתחבורה ציבורית בשבת, וגם בערים שנסקרו זה יקרה. נותר רק לקוות שהתושבות והתושבים בערים האלו ישימו לב טוב למי מקדם ומי עוצר את התחבורה הציבורית בשבת, ושכל אחד יקח איתו את המידע הזה לקלפי בבחירות המקומיות באוקטובר".

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

לאן הולכים בשבוע הספר? כל התשובות בפנים

מתאמנים, לזכרם: אליפות ישראל בכושר גופני תוקדש לזכרם של נופלי חרבות ברזל

הסלבס מתייגסים: הפניה החריגה לחברי הקואליציה

כישלון נוסף לממשלה? זה מצב נקיון החופים בזמן עונת הרחצה

סאגת תחנת הכוח בדרך לסיום? הצעדים שמתכננים המוחים

בדרך לקריסה? הצעת התקציב של סמוטריץ׳ נחשפת

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן