21.02.2024 | 11:03

קרדיט תמונה: ללא

הישג למתמחים – ההסכם המלא עם האוצר

קיצור יום העבודה יוצא לדרך בפריפריה: הוסכמו עקרונות מתווה הקיצור ושכר המתמחים

קרדיט תמונה: ללא

 

מזכירות ההסתדרות הרפואית אישרה הבוקר פה אחד את הסכם העקרונות שגובש אמש בין הנהגת ההסתדרות הרפואית בראשות פרופ' ציון חגי והממונה על השכר במשרד האוצר, מר אפי מלכין.

ההסכם הוא המשכו של מו"מ ארוך ואינטנסיבי שההסתדרות הרפואית יחד עם ד"ר ניצן עטיה יו"ר ארגון המתמחים ניהלו מול משרד הממונה על השכר.

ההסכם יאפשר את יציאתו לדרך של מתווה קיצור יום העבודה בבתי החולים בפריפריה כבר ביום ראשון, ה- 3 בספטמבר, בהתאם לתיקון ההיתר הכללי הנוגע לשעות העבודה והמנוחה של הרופאות והרופאים בישראל.

על פי ההבנות, יוענק, בין היתר, תשלום של 300% עבור "תורנות רבע" משלימה בת 4 שעות.
הצדדים יחתמו בימים הקרובים על ההסכם.

שר האוצר, בצלאל סמוטריץ': "אני שמח על כך שהצלחנו להגיע הלילה להסכמות עם ההסתדרות הרפואית שיביאו ליישום המתווה בצורה אחראית, תוך מענה הן למתמחים והמתמחות והן לשירות לציבור. מתווה קיצור התורנויות בבתי החולים בפריפריה הוא בשורה גדולה וחשובה לרופאים והרופאות ולמערכת הבריאות. אני מודה לממונה על השכר אפי מלכין וצוותו על העבודה המאומצת ולשותפים בהסתדרות הרפואית על שיתוף הפעולה".

יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי: "הבוקר אפשר לברך על מהלך היסטורי שיוצא לדרך. מיום כניסתי לתפקיד היה זה יעד ברור, אולם התנאי לכך תמיד היה שמירה על תנאי השכר של הרופאים ועל איכות הטיפול הרפואי. אני רוצה להודות להנהגת הר"י וליו"ר ארגון המתמחים ד"ר ניצן עטיה על שיתוף הפעולה המלא ועל תרומתם להצלחת המשא ומתן לקיצור משך התורנות ומאידך שימור יכולת ההשתכרות. אנחנו יוצאים לדרך חדשה בזהירות ובדאגה רבה בשל המחסור ברופאים בארץ. אנו נעקוב בדריכות אחר היישום ועל כך שעקרונותיו לא יפגעו.

משה ארבל, שר הבריאות:
"מתווה קיצור שעות העבודה של המתמחים יביא לשינוי משמעותי במערכת הבריאות. המתווה מבטא את המחויבות של משרד הבריאות הן לרופאים והן למטופלים. הבחירה להתחיל את קיצור השעות דווקא בפריפריה נובעת מתוך ראייה של עדיפות לאומית. מלבד השיפור בתנאי עבודתם של הרופאים התורנים, המתווה צפוי לשפר את איכות השירות הניתן למטופלים בפריפריה.
אני מודה לכל השותפים שסייעו להביא לתחילתו של המתווה ולהוצאתו לפועל."

ד"ר ספי מנדלוביץ, משנה למנכ"ל משרד הבריאות: "כרופא שעובד שנים רבות במערכת הבריאות אני נפגש יום יום עם מתמחים המשוועים לשינוי זה. אני שמח ומתרגש שהצלחנו, בכוחות משותפים, להביא לשינוי. זוהי אמירה של כלל המערכת הרואה את האדם שמאחורי הרופא, ודואגת לשלומם ולרווחתם של הרופאות והרופאים. אנחנו בתחילתה של הדרך ונחושים להוביל לשינוי באחריות ובשיתוף פעולה."

הממונה על השכר, אפי מלכין: "אנו מברכים על סיכום העקרונות עם הר״י, משרד הבריאות ושירותי בריאות כללית, שיבטיחו את קיצור התורנויות לרופאים בבתי החולים בפריפריה החל מיום 1.9.23 באופן אחראי שיאפשר למנהלי בתי החולים, למנהלי המחלקות, ולכלל הרופאות והרופאים להמשיך להעניק טיפול מיטבי לציבור, יחד עם שיפור תנאי עבודתם ורווחתם של הרופאים, זאת תוך מתן זכאות ליום מנוחה בתשלום גם לאחר התורנות המקוצרת, לצד מתן אפשרות לרופאים לשמר את רמת השתכרותם תוך סיוע והפחתת עומסים בבתי החולים בשעות אחה"צ".

מנכ"ל משרד האוצר, שלומי הייזלר:"מתווה קיצור התורנויות יוצא לדרך. המהלך הזה יוביל למערכת בריאות טובה יותר לכולם ולכולן והוגנת יותר כלפי המתמחות והמתמחים. אני רוצה לברך את הממונה על השכר אפי מלכין ועובדיו על עבודה איכותית ומקצועית גם במשא ומתן הזה וכן להסתדרות הרפואית בראשות פרופ' ציון חגי״.
מנכ״ל כללית, אלי כהן: שמחים ומברכים שהגענו לרגע בו אפשר להתחיל לממש עידן חדש ומתקדם בתנאי העסקה של מתמחים בבתי החולים. אני מודה לכל המעורבים מהנהלת הכללית ובפרט למנהלי בתי החולים העמק וסורוקה שנרתמים ומסייעים רבות להצלחת המהלך.

יו"ר ארגון המתמחים בהסתדרות הרפואית, ד״ר ניצן עטיה: ״אחרי שנים ארוכות של עבודה, הרפואה הישראלית זוכה לראות צעדים משמעותיים בשטח, שיביאו לקיצור תורנויות המתמחות והמתמחים. הבהרנו לאורך כל הדרך כי לא נשלים עם פגיעה בהשתכרות והבאנו להישגים רבים במשא ומתן. ארגון המתמחים ימשיך לייצג את רופאים המתמחים בכל הארץ ובכל התחומים, תוך שמירה על הזכויות שלנו וחתירה לשיפור תנאי ההעסקה״.

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

תנועת צו 9 ובני משפחות חטופים קיימו מסיבת עיתונאים במעבר כרם שלום

דרמטי: ניצולי השואה קיבלו בשורה יוצאת דופן

לא תאמינו איפה אותרו רימוני רססו שנגנבו מצה״ל

זהירות! משחת השיניים של המותג המוכר משווקת ללא אישור משרד הבריאות

הסוף להמתנות: ההכרזה של המרכז הרפואי לגליל בנהריה

בדרך לגל עלייה חדש: ההחלטה של השר

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן