21.02.2024 | 10:53

קרדיט תמונה: ללא

האם בינה מלאכותית תצליח לפרש בכי של תינוק? כל הפרטים בפנים

חדשנות ברמב"ם-ביודיזיין: אלו הטכנולוגיות שהוצגו בסיום המחזור השלישי של ביודיזיין ישראל.

קרדיט תמונה: ללא

טכנולוגיה שתסייע לאם בדיכאון לאחר לידה לפרש את צרכי התינוק במטרה לחזק את הקשר ביניהם, פיתוחים לאבחון מוקדם של אי ספיקת לב ולזיהוי סמני שבץ מוחי, וטכנולוגיה פורצת דרך שתשנה את מהלך הלידה כפי שאנו מכירים, אלה הם חלק מהרעיונות שהוצגו לאחרונה בסיום המחזור השלישי של ביודיזיין ישראל. ויש גם הצלחות משנים קודמות.

רמב"ם-ביודיזיין היא מתודולוגיה שפיתחה אוניברסיטת סטנפורד היוקרתית, לפיצוח הנוסחה להצלחת מיזמים טכנולוגיים בתחום ההנדסה רפואית, ביו-רפואה, בריאות דיגיטלית, מחקר וחדשנות ברפואה וזאת, על מנת לעודד חשיבה חדשנית, רעננה ויצירתית על בעיות שטרם זכו למענה. "השיטה היא להרכיב צוותי פיתוח וחשיבה מעולמות ידע שונים. כל צוות יוצא לשטח ואוסף במשך מספר חודשים מידע במטרה לזהות בעיה רפואית אקוטית ולגבש פתרון יצירתי ופורץ דרך, ובתנאי שהוא ישים מבחינה טכנולוגית ובעל מירב הסיכויים לקבל אישורי FDA וכיסויים ביטוחיים ולהצליח בשוק הבינלאומי. זאת השנה השלישית של התוכנית ביודיזיין ישראל בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת סטנפורד", מסביר ד"ר יונה וייסבוך, מנהל התכנית ביודיזיין וסגן מנהל מחלקת אף אוזן גרון ברמב"ם, שלמד בסטנפורד, הוכשר בתוכנית הביודיזיין בזמן שהותו שם, שב לישראל הקים ומנהל את התוכנית בארץ. לדבריו, השנה מסיימות 8 קבוצות את המחזור השלישי, שזכה להצלחה רבה הבאה לידי ביטוי לא רק בשיתוף פעולה עם החטיבה לטכנולוגיה של משרד הבריאות אלא גם בהתעניינות של מוסדות רפואה, אקדמיה ותעשייה. "יש לנו הצלחות גם מהמחזורים הקודמים", מוסיף ד"ר וייסבוך.

ניר זעפרני, סטודנט לרפואה שנה אחרונה וחבר בקבוצת ביודיזיין, מספר על המיזם שלו, שנולד לאחר מפגש עם הצוותים בבית החולים: "דיכאון אחרי לידה הוא בעיה קשה איתה מתמודדות יותר מ-30,000 נשים בכל שנה, הזקוקות ליותר כלי אבחון וטיפול. מה קורה בזמן הזה עם התינוק? הבעיה היא שאישה שיולדת נמצאת עם התינוק לבד בחופשת לידה, לא תמיד מוקפת ולא תמיד מאובחנת בזמן, לאם הטריה מאוד קשה להבין מה התינוק צריך ורוצה ונוצר מעגל של חוסר הבנה, תסכול וקושי הולך וגדל של האם להיקשר לתינוק ולספק לו את כל צרכיו". לדבריו, כך נולד הפיתוח שנועד לזהות ולאבחן את סוג הבכי של התינוק ואת תנועות הגוף שלו, ויהווה כלי מסייע לאם לפרש טוב יותר את צרכי התינוק שלה. הטכנולוגיה תעמיד את האימא במרכז, תחזק את תחושת הביטחון והמסוגלות שלה ואת הקשר שלה עם התינוק בחודשים הראשונים לחייו".

לצד המיזם החדשני, ישנם מיזמים בולטים השנה, כשביניהם ניתן למצוא כלי מבוסס אולטרסאונד, שנועד לסייע למרדים להזריק אפידורל באופן המדויק ביותר אצל נשים הסובלות מהשמנה (Obesity) וזאת לאחר שנמצא כי נשים אלה, המהוות כ-30% מכלל היולדות, סובלות משיעור גבוה יותר של סיבוכים במהלך הלידה, ולאחר שנמצא קשר בין השמנת יתר ובין כישלון ההרדמה ומשך הפרוצדורה.
מיזם נוסף נולד מתוך הצורך למצוא פתרון לטיפול בחולים מונשמים המאושפזים לעיתים במשך שנים. הקבוצה מפתחת טכנולוגיה מתקדמת המבוססת על חיקוי של המנגנון הביולוגי שיאפשר סילוק אוטומטי של הפרשות ממכשיר ההנשמה במטרה למנוע זיהומים ולאפשר שחרור מאשפוז ממושך והעברה לטיפול ביתי, תוך חיסכון משמעותי גם בסבל של החולה וגם בשימוש בתשתיות אשפוז יקרות.

מיזם שמעורר התעניינות רבה מצד גופים בתעשייה ובאקדמיה, נולד בעקבות הצורך הרפואי לסנכרן בין נשים שקיבלו אפידורל וחוות צירים בשעה האחרונה לתהליך הלידה, לבין המיילדת. הקבוצה מפתחת טכנולוגיה שתסייע למיילדת לראות בזמן אמת את הציר ולמרות האפידורל, לסייע ליולדת לחוץ באופן שיפחית את הנזק המתבטא במקרים רבים מאוד בקרעים בשיעור של עד 40%, לייעל את זמן ההתערבות של המיילדת, לקצר את משך הלידה ולהפחית משמעותית את הלחץ של היולדת הנובע מחוסר שליטה. הסנכרון באמצעות טכנולוגיה יסייע להחלמה מהירה יותר, לחסכון בימי האשפוז ולייעול המשאבים של בתי החולים.

ביודיזיין היא שיטה המצליחה להנביט מיזמים רפואיים פורצי דרך, ותעיד על כך ד"ר יעל דרדיקמן אופיר שסיימה את המחזור הראשון של התוכנית. "קיבלנו את התעודה בטקס הסיום של מחזור 2021 ונשארנו יחד. הקמנו חברת הזנק בשם פרדימד (PrediMed), השגנו מימון, קיבלנו גם תקציב מחקר ממשרד הבריאות שאפשר לנו לקדם את הפיתוח ולבצע מחקר קליני ראשון ברמב"ם. כעת אנחנו מכינים מחקר קליני נוסף בארה"ב, שכבר קיבל אישורים". הסטארט-אפ נועד לצמצם משמעותית את שיעור הילדים והפעוטות שעוברים הרדמה כללית בבדיקת MRI. "פיתחנו פלטפורמה מבוססת על בינה מלאכותית, הבנויה מאיסוף וניתוח מגוון רחב מאוד של נתונים אישיים ומסוגלת להתאים תכנים מותאמים אישית לכל ילד". הפתרון שהמיזם מציע יחסוך סבל מההרדמה ומההתאוששות, יחסוך אשפוז יום וייתר את הצורך במרדים, שיוכל להתפנות לחולה אחר.

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

תנועת צו 9 ובני משפחות חטופים קיימו מסיבת עיתונאים במעבר כרם שלום

דרמטי: ניצולי השואה קיבלו בשורה יוצאת דופן

לא תאמינו איפה אותרו רימוני רססו שנגנבו מצה״ל

זהירות! משחת השיניים של המותג המוכר משווקת ללא אישור משרד הבריאות

הסוף להמתנות: ההכרזה של המרכז הרפואי לגליל בנהריה

בדרך לגל עלייה חדש: ההחלטה של השר

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן