16.06.2024 | 15:39

קרדיט תמונה: ללא

יום ההנצחה לזכר יהדות התפוצות נערך בכנסת

על רקע המהומות האלימות בצרפת, בני משפחתה של שרה חלימי ז״ל שנרצחה בפיגוע אנטישמי בפריז הגיעו לכנסת

קרדיט תמונה: ללא

 

על רקע המהומות האלימות בצרפת, יזם היום בכנסת ח"כ אריאל קלנר (הליכוד) יום ציון להנצחת יהדות התפוצות שנרצחו בגולה על רקע אנטישמי, בהשתתפות שר תפוצות עמיחי שיקלי, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית מר יעקב חגואל, הרצל חג'ג' אביה של החיילת שיר חג'ג' הי"ד, ועוד. מטרת יום הציון היא להנציח את זכרם של יהודי התפוצות שאינם אזרחי ישראל, אשר נרצחו ברחבי העולם על רקע יהדותם, ובכך להביע אחדות, שותפות גורל וקשר עמוק עם יהודי התפוצות.

אל יום ההנצחה, ששיאו בשדולה מיוחדת, הגיע אחיה של ד"ר שרה חלימי הי"ד, וויליאם אטל. חלימי נרצחה באפריל 2017 בדירתה בפריז, כאשר מהגר אפריקאי מוסלמי היכה אותה נמרצות והשליך אותה מחלון דירתה בקומה השלישית לאחר שקרא אללה הוא אכבר, מלמל פסוקים מהקוראן ולאחר השלכת גופתה צעק "רצחתי את השטן". בחודשים הראשונים לאחר הרצח היססה ממשלת צרפת להודות כי המניע לרצח היה אנטישמי, אך לבסוף ולאחר לחץ ציבורי הודתה בכך. עם זאת, בשנת 2019 הוכרז כי השופט אינו אחראי למעשיו וביצע אותם על רקע פסיכוטי, והדבר עורר סערה ציבורית עזה.

שירה רודרמן , מנכ"לית קרן משפחת רודרמן: "אנו מברכים על ההחלטה לפעול למען הנצחת יהודי התפוצות שנרצחו בשל יהדותם ולקיים יום מיוחד בכנסת שיעסוק בכך.הייתה לנו הזכות ליזום ולקדם צעד חשוב זה, ביחד עם משרד התפוצות וההסתדרות הציונית העולמית. *
מדינת ישראל הוכיחה, ללא צל של ספק, כי היא מדינתו של העם היהודי, ורק דרך אחדותנו כעם והערבות ההדדית בינינו נוכל להבטיח את ביטחוננו ושגשוגנו".

שנים מועטות לאחר הרצח הנושא, וויליאם אטל עלה לארץ. בדברים שנשא בשדולה המיוחדת אמר: "הרצח של אחותי נורא מכדי לפרט עליו במעמד זה. המוני יהודים צרפתים משתוקקים לעלות לארץ וצריך לעזור להם. תראו מה קורה עכשיו בצרפת עם המהגרים המוסלמים, צרפת לא יכולה לטפל בבעיות של עצמה. יהודי צרפת חייבים לעלות לישראל."

ח"כ אריאל קלנר, יוזם יום הציון: "יום הציון מבטא ערבות הדדית ושותפות גורל עם אחינו בתפוצות. כשיהודי נרצח על רקע שנאת ישראל, גם אם הדבר קורה בארץ רחוקה, עלינו לזכור שכולנו היינו המטרות.
הערבות מטילה עלינו גם את האחריות ועלינו לעמוד בה."

יעקב חגואל, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית: "הגנה על יהודי התפוצות זו חובתה של מדינת ישראל כי מי שמפחד להיות יהודי – הנכד שלו כבר לא יהיה יהודי!"

שירה רודרמן , מנכ"לית קרן משפחת רודרמן: "הייתה לנו הזכות ליזום ולקדם צעד חשוב זה, ביחד עם משרד התפוצות וההסתדרות הציונית העולמית.
מדינת ישראל הוכיחה, ללא צל של ספק, כי היא מדינתו של העם היהודי, ורק דרך אחדותנו כעם והערבות ההדדית בינינו נוכל להבטיח את ביטחוננו ושגשוגנו".

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

לאן הולכים בשבוע הספר? כל התשובות בפנים

מתאמנים, לזכרם: אליפות ישראל בכושר גופני תוקדש לזכרם של נופלי חרבות ברזל

הסלבס מתייגסים: הפניה החריגה לחברי הקואליציה

כישלון נוסף לממשלה? זה מצב נקיון החופים בזמן עונת הרחצה

סאגת תחנת הכוח בדרך לסיום? הצעדים שמתכננים המוחים

בדרך לקריסה? הצעת התקציב של סמוטריץ׳ נחשפת

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן