14.06.2024 | 08:15

קרדיט תמונה: המחלקה לחינוך מיוחד

סטודנטים? אוניברסיטת חיפה במהלך מפתיע

לראשונה- סייעות לתלמידים בחינוך המיוחד יוכשרו באוניברסיטת חיפה

קרדיט תמונה: המחלקה לחינוך מיוחד

 

במסגרת תכנית ייחודית שתוביל המחלקה לחינוך מיוחד במינהל החינוך, יוכשרו לראשונה הסייעות באוניברסיטת חיפה בהתמודדות עם אספקטים רגשיים והתנהגותיים בעבודה עם ילדי החינוך המיוחד וסביבתם

בשנים האחרונות חלה עליה בכל הארץ במספר התלמידים המשולבים במערך החינוך המיוחד. בבתי הספר ובכיתות החינוך המיוחד בעיר חיפה לומדים 3,399 תלמידים. בנוסף אליהם, 1,625 תלמידים בעיר הינם בעלי זכאות ל"סל אישי"- תלמידי חינוך מיוחד המשולבים בכיתות ובגנים רגילים.

זכאות תלמיד לשירותי חינוך מיוחדים נבחנת על ידי ועדת איפיון וזכאות שהינה ועדה משותפת המורכבת מנציגי משרד החינוך, מינהל החינוך בעיריית חיפה ונציג הורים. לאחר ההחלטה על הזכאות, המשפחה יכולה לבחור את סוג המסגרת בו היא מעוניינת: בית ספר לחינוך מיוחד, כיתת שילוב או סל. בעיר חיפה 10 בתי ספר לחינוך מיוחד בעלי התמחויות שונות, 197 כיתות חינוך מיוחד הנמצאות בתוך בתי ספר רגילים, וכן מערך גדול של טיפולים פרא רפואיים שונים.

עיריית חיפה מעסיקה כ- 1,100 סייעות אשר עובדות בכל אחת מהמסגרות החינוכיות. מערך הסייעות כולל סייעות דיפרנציאליות, סייעות כיתתיות, סייעות תגבור וסייעות רפואיות.

במסגרת תכנית ייחודית אותה מובילה המחלקה לחינוך מיוחד במינהל החינוך עיריית חיפה, ובשיתוף פעולה עם החוג לחינוך מיוחד בפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה, תחל בשנת הלימודים הבאה תכנית הכשרה ייחודית. תכנית ההכשרה תכלול הכשרה תיאורטית רחבה לצד ידע קליני והתנסות בהתמודדות עם אספקטים רגשיים והתנהגותיים בעבודה עם הילד המיוחד וסביבתו.
חלק מרכזי בהכשרה יעסוק בהתפתחות הרגשית של הילדים, האתגר שבוויסות רגשי, פיתוח מיומנויות תקשורת עם ילדים בעלי קשיי שפה, קוגניציה, מוטוריקה והפרעות התנהגות וכן סדנת שיח עם הורים.

ממינהל החינוך נמסר: ״תפקידן של סייעות החינוך המיוחד הוא משמעותי ביותר בהתפתחותם החינוכית והרגשית של הילדים הצעירים, ולכן ישנה חשיבות רבה בהענקת הכלים והמיומנויות הנדרשות לסייעות לטובת ביצוע עבודתן באופן הטוב ביותר. אנו שמחים על התכנית המשותפת עם האוניברסיטה ומאמינים כי הכלים שהסייעות ירכשו בתכנית יסייעו לסייעות המסורות להמשיך ולהעמיק בעבודתן המקצועית״.

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

לאן הולכים בשבוע הספר? כל התשובות בפנים

מתאמנים, לזכרם: אליפות ישראל בכושר גופני תוקדש לזכרם של נופלי חרבות ברזל

הסלבס מתייגסים: הפניה החריגה לחברי הקואליציה

כישלון נוסף לממשלה? זה מצב נקיון החופים בזמן עונת הרחצה

סאגת תחנת הכוח בדרך לסיום? הצעדים שמתכננים המוחים

בדרך לקריסה? הצעת התקציב של סמוטריץ׳ נחשפת

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן