18.07.2024 | 22:48

קרדיט תמונה: שאטרסטוק

שביתה חלקית במשק: אלו האירגונים ששובתים

מטה המאבק להצלת השירותים לאנשים עם מוגבלות הודיע לשר האוצר על השבתה חלקית

קרדיט תמונה: שאטרסטוק

המטה, הכולל 35 ארגונים התומכים באנשים עם מוגבלות ובראשם אקים, אלו"ט ואיל"ן, הודיע כי לא יתקבלו אנשים חדשים למרכזי היום, למרכזי התעסוקה ולהארכות יום בחינוך המיוחד * המשמעות: ילדים ואנשים עם מוגבלות יאלצו להישאר בביתם ללא מענה ומסגרת שיקומית ותעסוקתית
* מטה המאבק של הארגונים: "בשל השכר הזעום שהממשלה מתקצבת למטפלים והמדריכים נותרנו ללא כח אדם לקליטת חדשים. שר האוצר חייב להעלות להם את השכר, בדומה לעדכון השכר המבורך לסייעות בחינוך, אחרת נאלץ לסגור גם שירותים נוספים"

 

מטה המאבק להצלת השירותים לאנשים עם מוגבלות, הכולל 35 ארגונים המספקים את השירותים, ובראשם אקים, אלו"ט ואיל"ן, שיגר הבוקר מכתב לשר האוצר, בצלאל סמוטריץ', ובו הודיע על השבתה חלקית של השירותים. המכתב אף נשלח לשר הרווחה והביטחון החברתי, יעקב מרגי, וליו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ ישראל אייכלר.

הארגונים הודיעו כי לא יקלטו אנשים עם מוגבלות חדשים למרכזי היום, התעסוקה ולהארכות יום בחינוך המיוחד החל מה -1 לספטמבר.

המשמעות היא שבוגרי מערכת החינוך המיוחד יאלצו להישאר בבית משפחתם ללא כל מענה.ילדים עם מוגבלות שכלית וכן ילדים עם שיתוק מוחין בחינוך המיוחד יאלצו לסיים את יום הלימודים בשעות הצהריים במקום ב 18:00. כך שיימנעו מהילדים שעות חשובות של העשרה והתפתחות ויכולת ההשתכרות של הוריהם תפגע.

בארגונים מציינים כי לא נותרה להם ברירה וכי הוחלט על הצעדים מאחר והם אינם מסוגלים לקלוט אנשים חדשים בגלל מחסור שטרם היה כמוהו בכוח אדם. ע"פ סקר משרד הרווחה המחסור במטפלים ומדריכים עומד על שיעור בלתי נתפס של 33% מהתקן. בארגונים מציינים כי השיעור האמיתי אף מגיע ל – 50%. זאת בשל שכר המינימום שהמשרד מתקצב את שכר המטפלים והמדריכים.

עוד אומרים בארגונים כי הבעיה החריפה בשעה שהמטפלים והמדריכים לא נכללו בהסכם המבורך שחתם משרד האוצר עם ההסתדרות הכללית להעלאת שכר הסייעות בחינוך. "אנחנו דורשים להכליל את המטפלות והמטפלים שלנו בהסכם הזה. במקביל יש להעלות את שכר המדריכים. ברגע שמטפלת יודעת שיש לה אפשרות השתכרות גדולה יותר כסייעת היא נוטשת את העבודה בארגונים, ואנשים עם מוגבלות נותרים מול שוקת שבורה. אנחנו רגע לפני הקריסה. המצב הזה לא יכול להימשך".

בארגונים אומרים כי אם לא יועלה השכר באופן שיאפשר קליטת מטפלים נוספים ויהיה תמריץ לקיימים להישאר, לא תיוותר כל ברירה והם יאלצו להשבית שירותים נוספים. "כבר היום יש לנו קושי רב להפעיל שירותים נוספים כמו מועדונים, קייטנות, דירות בקהילה וכדומה. גם שם נאלץ בעתיד לצמצם ואולי אף לסגור אם לא יועלה השכר".

עוד אמרו והוסיפו כי "בכל מדינה מתוקנת עם מצפון חברתי, הסכנה לשירותים לאנשים עם מוגבלות, היתה מעוררת טלטלה בכל המערכות הציבוריות והפוליטיות. אנחנו קוראים לשר האוצר להיכנס לעובי הקורה ולהגיע לפתרון המשבר כי אנשים עם מוגבלות שווים לא פחות".

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

חשש מהשיזוף: הצעד המסוכן של ילדי ישראל

מושבים למען הסביבה: הכנס לאנרגיה ירוקה

הוקמה ועדת חקירה אזרחית שתחקור את אסון שבעה באוקטובר

חשוך לכם? כך יד שרה מתכוננת לתרחיש האימים

מאילת עד דן: הגנב שנסע רחוק

גבינה יקרה: הסנקציה שהטיל משרד הכלכלה

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן