16.06.2024 | 15:29

קרדיט תמונה: נעם מושקוביץ, דוברות הכנסת

"פערים קריטיים בכוח אדם": המפכ"ל באזהרה חריגה

הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ מיקי לוי התכנסה היום יחד עם מפכ"ל המשטרה רנ"צ קובי שבתאי, מפקד מג"ב ניצב אמיר כהן ובכירים במשטרה

קרדיט תמונה: נעם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ מיקי לוי התכנסה היום יחד עם מפכ"ל המשטרה רנ"צ קובי שבתאי, מפקד מג"ב ניצב אמיר כהן ובכירים במשטרה לדיון בממצאי דו"ח המבקר על מבצע שומר החומות והמהומות בערים המעורבות.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי לוי "הדו"ח שהונח על שולחנה של הוועדה הוא חשוב ומשמעותי ביותר. הדיון עליו היה צריך להיערך מזמן – זהו דו"ח קשה והוא הראשון שרציתי לדון בו אך בגלל התנהגות ילדותית ופוליטיקה קטנה של השר בן גביר לא התאפשר לי לקיים דיון בנושא. תפקידנו הוא לפקח על עבודת הממשטרה וכשמדובר במקרה של חיים ומוות אין פשרות. אין כל תירוצים למה שהלך שם בזמן אמת. דו"ח המבקר חושף מחדל נוראי ותפקידנו להתכונן לבאות. אירוע שומר החומות הוא מכונן וקריאת אזעקה שמכין אותנו לבאות לדברים העלולים להיות יותר קשים. הדרג המיניסטריאלי לא יכול לברוח מאחריות. אי אפשר להפיל הכל על לובשי מדים, לא על צבא, לא על משטרה ולא על שב"כ. ממשלת ישראל נדרשת לאמצעים, כוח אדם ותקציב למשטרה ומג"ב".

מנהל חטיבה במשרד המבקר, יובל חיו אמר על הדו"ח שהוא נעשה בצורה מעמיקה ומקיפה ביותר ובכל מחוז נבחנה בצורה ישירה תחנת משטרה לאורך תקופה. בעיקרי הדו"ח שצוינו בדבריו הובאו הליקויים ש0 תיקי משטרה סווגו על תיקים באופן לאומני לכל אורך התקופה. כמו"כ, הסד"כ היה חסר בדגש על תקני סיור ביפו וגם בעיר לוד. איוש הניידות היה חסר וההישענות באיוש היו מתנדבים ושוטרי שח"ם. כמו"כ נמצא שמרבית השוטרים בתחנות המעורבות לא היו בכלל דוברי השפה הערבית. עוד בליקויים שהוזכרו בדיון:

עוד צוין בדיון כי האיום שהתממש בשומר חומות היה איום הייחוס שהמשטרה התכוננה אליו והייתה אמורה לתת את המענה לאירועים מסוג זה, אלא שבניין הכוח של המשטרה לא נתן את המענה לאותו איום שהוגדר במסמכי המשטרה עצמה.

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ קובי שבתאי אמר בתגובה לדו"ח כי אין ספק שנתפסו ברמת מוכנות מודיעינית נמוכה. לא נאמר להם אף פעם ע"י שום גוף שיש כזו אופציה למצב כזה בפרק זמן קצר. לדבריו, "מאז שומר החומות משטרת ישראל עברה כברת דרך משמעותית והתמודדות אחרת עם תרחישי הייחוס. בוצע תיקוף ונרשמה התקדמות בדברים משמעותיים ביותר". המפכ"ל ציין כי על אף הכשלים בתוכ"ד המבצע, בוצעו מעל 3000 מעצרי חשודים וכן הוגשו מאות כתבי אישום – כאלו שעובדים עליהם עד ימים אלו.

מפכ"ל המשטרה רנ"צ קובי שבתאי הוסיף כי קיים משבר כוח אדם בכל המשטרה, "קיימים פערים קריטיים דוגמת כוח אדם בתחנות המשטרה. רק בעיר לוד חסרים 30% מהכוח. אבל בכל המשטרה יש משבר של כוח אדם. אם לא ישופר סוגיית השכר של שוטרי משטרת ישראל – איני רואה שיהיה שיפור במצב כוח האדם".

בהתייחסו לליקויים מודיעיניים בפעילות המשטרה, מתח המפכ"ל ביקורת ואמר כי "כל דיון שמגיעים לפה קציני משטרה מעמידים אותם לקיר כנאשמים והגיע הזמן שכולם יתפקחו פה ויבינו שבלי כלים כאלה, טעויות יש, טעויות היו, טעויות יהיו, כשלים טכנולוגיים היו ויהיו, אין מערכות מושלמות, אבל אם לא יתנו לנו את הכלים האלה בצורה שאנחנו צריכים אותם, שנהיה צעד אחד קדימה, לפני כל אותם אנשים שבאים לרכוש לרעתנו, אנחנו לא נגיע להישגים שצריך".

בהתייחסו למספר הנרצחים והאלימות במגזר הערבי, אמר המפכ"ל: "לכולם ברור שהטיפול חייב להיות הוליסטי ולא רק במשטרת ישראל – חינוך, רווחה, תעסוקה וכו'.
המענה המשטרתי צריך להיות משלים ולא הפתרון לכל הבעיות. יש שוטרים ש22 שבועות ברצף פועלים ללא הפסקה – רמדאן, מירון ועוד. עובדתית אנחנו אחרי שנתיים שהיו לנו הישגים בירידה בכמות הנרצחים והכנסה של לא מעט משפחות פשע מאחורי סורג ובריח.
בחמישה החודשים האחרונים הפעולה נשאבה לסדר ציבורי וטיפול בפח"ע .אותו מיקוד שהיה לנו הוסט. השמיכה קצרה ויש לכך מחיר אנחנו עובדים סביב השעון".

ניצב סיגלת בר צבי, ר' אג"מ במשטרה אמרה בדיון כי לאחר מבצע שומר החומות נכתבו ותוקפו מחדש כל ההוראות ומדרגי הפרות הסדר. לדבריה יש אתגר מאוד גדול לייצר כמה שיותר ידיים ורגליים עובדות אך בגלל החוסרים לא ניתן להפעיל את כולם וכי יש מחסור בתחמושת וציוד רב. עוד אמרה כי אין מה להסתכל על כל הכוח המשטרתי לגבי הטיפול באירועי מפרי סדר, "זוהי טעות הנאמרת הרבה אבל יש הרבה שוטרים שאינם מאומנים בכלל לטפל בהפרות סדר. חסרים לנו כמעט 8000 שוטרי קבע ועוד 4000 אנשי מילואים כדי להשלים את הפער וחסרים אמצעים לחימוש והכשרות".

מפקד מג"ב ניצב אמיר כהן אמר בדיון: "למרות הדו"ח החמור לא הרבה נעשה. לכולנו ברור שהשעון מתקתק לקראת האירוע הבא. למרות התכנון בחסר, אנחנו בשיתוף פעולה מול הצבא והצלחנו להגדיל את הסד"כ ביותר מ20% . יש כאן שיפור בכשירות ובמכונות. ההישג שלנו הוא היכולת לגייס את המילואים לתגבר את ביטחון הפנים – זה קרה פחות מ24 שעות".

רח"ט מודיעין תנ"צ דרור אסרף אמר בדיון כי היום הפער בין הפלילי ללאומני מטושטש וכי עבריינים פליליים זולגים ללאומני. אסרף אמר כי אמנם עדיין המשטרה צריכה חוזק מודיעיני ושינויים רגלטוריים רבים כדי למקסם את היכולות, אבל.כיום מג"ב כבר במקום אחר לגמרי ממבצע ושמר חומות וכי הם בקשר מלא עם השב"כ. לדבריו, " הקשר היום בין השב"כ זה שהוא חלק מאיתנו ואנחנו חלק מהם. האנשים נמצאים בקשר יומיומי שעתי והוגשה אמנת שיתוף פעולה. בחודש הבא המפכ"ל וראש השב"כ יחתמו על אמנה
ושיתוף פעולה בפן המודיעיני".
בסיכום דבריו אמר כי יתחייבו שינויי חקיקה, "אי אפשר להילחם בטנקים עם חץ וקשת . צריך כלים רגולטוריים נכונים ואסדרה ברורה מתאימה לתקופה של התקדמות טכנולוגית משמעותית בתוך מגזר הפשיעה ולהיות צעד אחד קידמה. זהו הפער המשמעותי ביותר ובכל שאר הדברים אנו יודעים להתמודד".

ראש עיריית לוד, יאיר רביבו: "המשימות בלוד גדולים על משטרת לוד והיא לא יכולה להתמודד עם מה שמתחולל בה. 21 יום לפני מבצע שומר חומות התרעתי במכתב לכל הגופים במדינת ישראל וכתבתי שהעיר לוד על סף פיצוץ -דרשתי חומת מגן ואיסוף נשק בתוך לוד. כיום אוסף קראוונים של תחנת משטרה לוד לא מכבד כל העיר – בטח לא לוד שבה רמת הנפיצות היא יומיות. העיר לוד גדלה ב10 אלף תושבים – אך קטנה ב56 שוטרים. צריך לתגבר את השוטרים בלוד. זו עיר עם האתגרים הגדולים ביותר"

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

לאן הולכים בשבוע הספר? כל התשובות בפנים

מתאמנים, לזכרם: אליפות ישראל בכושר גופני תוקדש לזכרם של נופלי חרבות ברזל

הסלבס מתייגסים: הפניה החריגה לחברי הקואליציה

כישלון נוסף לממשלה? זה מצב נקיון החופים בזמן עונת הרחצה

סאגת תחנת הכוח בדרך לסיום? הצעדים שמתכננים המוחים

בדרך לקריסה? הצעת התקציב של סמוטריץ׳ נחשפת

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן