21.02.2024 | 10:22

קרדיט תמונה: דוברות הכנסת – דני שם טוב

עימותים קשים בין נציגי נכי צה"ל בוועדת העבודה והרווחה

במהלך דיון התרעמו נציגים של הלומי הקרב על כך שהצעת החוק שמקודמת עוסקת בתחומי רכב ודיור ואינה עוסקת במענים לנפגעי פוסט טראומה

קרדיט תמונה: דוברות הכנסת – דני שם טוב

 

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת החלה לדון הבוקר בהצעת חוק ממשלתית שתעגן בחוק את זכויותיהם של נכי צה"ל בתחום הרכב והדיור, שניתנות כיום מכוח ההוראות הפנימיות של משרד הביטחון. בדיון לקחו חלק מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (מיל') אייל זמיר וראש אגף השיקום במשרד הביטחון לימור לוריא, יו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קליימן, איציק סעידיאן וכן נציגים שונים המייצגים את נפגעי צה"ל.

בראשית הדיון אמר יו"ר הוועדה ח"כ הרב ישראל אייכלר: "אני רוצה שלא יהיה נכה צה"ל אחד שירגיש שלא ניתן לו הגיבוי המלא כדי שיוכל לתפקד ולהגיע למקסימום שהוא יכול. את הישיבה האחרונה של כנס החורף הקדשנו להשלמת המהלך להיטיב עם נכי צהל ואני מקווה שגם עכשיו נפעל יחד ללא קואליציה ואופוזיציה, למטרה הזו".

 

בראשית הדיון הציג מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אייל זמיר את הצעדים שקודמו במסגרת רפורמת נפש אחת המתמקדת בקידום חמישה תחומים: הכרה, ועדות רפואיות, מענה למתמודדים עם פוסט טראומה, ממשק עם צה"ל ושירות. לדברי זמיר בשנתיים האחרונות קודמו מעל 90 מהלכים במסגרת הרפורמה, בהם מסלול ירוק להכרה בפוסט טראומה, ביטול בדיקת נתוני רקע ללוחמים, הענקת סיוע משפטי בהליכי הכרה ועוד. בנוסף הודיע זמיר על הקמת ועדה לבחינת הקשר בין פוסט טראומה למחלות נלוות ואמר: "אנחנו רוצים לממש את תקציב "נפש אחת" עד לשקל האחרון וזקוקים להשלמת החקיקה כדי לתת מענים נוספים לנכי צה"ל, בהם למתמודדים עם פוסט טראומה. הקצנו 120 מיליון ₪ להטבות נוספות לנכי צה"ל״.

במהלך דיון התרעמו נציגים של הלומי הקרב על כך שהצעת החוק שמקודמת עוסקת בתחומי רכב ודיור ואינה עוסקת במענים לנפגעי פוסט טראומה. עוד התעמתו הנציגים עם נציגי ארגון נכי צה"ל, בטענה שהארגון לא מייצג אותם ולא פועל להכרה בזכויותיהם.

מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (מיל') זמיר הבהיר בתגובה לדברים כי הצעת החוק שהובאה כעת לדיון בוועדה כוללת שני פרקים מתוך שישה, שיתנו מענה כולל לכלל צרכיהם של נכי צה"ל: "העסק היה תקוע 12 שנה ויותר בוויכוחים אינסופיים, אני מתכוון לדחוף את זה בכל הכוח ולהשלים את החקיקה. אנחנו כרגע על פרק הרכב והדיור ומקווים להשלים אותו בכנס הקרוב. אנחנו מניעים במקביל ארבעה פרקים נוספים למהלך כולל, שיתפרסם בעוד שבועיים".

יו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קליימן אמר בתגובה: "אני גדלתי עם אבא פוסט טראומתי. ומי שבגיל 19 עמדו מעליו 3 רופאים בחדר חשוך ואמרו לו, שבוע אחרי שסיים קורס קצינים, שמעכשיו הוא משותק מהחזה ומטה, אל תלמדו אותו מה זה טראומה". בהתייחס להצעת החוק אמר קליימן: "מטרת רפורמת נפש אחת היא להחזיר את הכבוד האבוד של פצועי צה"ל. הרפורמה היא אינה עסקת צד חשוכה בין משרד הביטחון לארגון נכי צה"ל, זו רפורמה שאושרה ותוקצבה והיא תולדה של תהליך ארוך ומורכב בו לקחו גורמים רבים בהם גורמי מקצוע בכירים וארגונים מהתחום". עוד ביקש קליימן הוועדה להוסיף להצעת חוק בנושא דיור ורכב התייחסות לצרכיהם של פגועי פוסט טראומה.

איציק סעידיאן הלום קרב שהצית את עצמו בשנת 2021 מול משרדי אגף השיקום אמר: "את המעשה שלי קמתי ועשיתי מתוך כעס, היום אני מבין שיצאתי להילחם על החברים שלי, שלא יוצאים מהבית ומוכרים רק ב- 20%, כמו שאני הייתי. אני הייתי צריך להיות מוכר ב-100% אחוז לפחות, כמו בחור שנקטעו לו 2 רגליים. אנחנו עושים היסטוריה ובשביל זה צריך להיות מאוחדים, להבין אחד את השני, בואו נדאג לכולם. אני נתתי את החיים שלי, של המשפחה שלי, את החלומות שלי. אני לא גיבור, אני פשוט מבין שהנפש שלנו זה משהו שהוא הכי משמעותי בגוף".

רויטל, אשת הלום קרב: "נישאתי לנכה צה"ל, יום אחרי החתונה התפרצה לו הטראומה ואני וילדיי חווים את זה יום יום. אדם מתמודד על חיים ומוות כל יום ובמשרד הביטחון מדברים איתי על טפסים והכרה. הצלתי אותו יותר פעם אחת מאובדנות. בפעם האחרונה שהזמנתי משטרה שיעזרו לי הם אזקו אותו. בושה וחרפה. אני חיה בגיהינום והחוק הזה לא מקדם אף פוסט טראומטי. תעזרו לי, אני מדברת מדם לבי".

בסיכום הדיון ולאור העימותים אמר מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (מיל') איל זמיר: "כולנו אחים. גם אני לחמתי, נהרגו מולי חברים, נפצעו בגופם ובנפשם. אין פה אף אחד שהוא שקוף, נפעל למען כולכם. יש פה גם חיבור וגם שונות ולאור זה נפעל. כולנו יחד בסיפור הזה. נפעל להקמת אגף נפרד לנפגעי פוסט טראומה ונדאג גם למשפחות".

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

תנועת צו 9 ובני משפחות חטופים קיימו מסיבת עיתונאים במעבר כרם שלום

דרמטי: ניצולי השואה קיבלו בשורה יוצאת דופן

לא תאמינו איפה אותרו רימוני רססו שנגנבו מצה״ל

זהירות! משחת השיניים של המותג המוכר משווקת ללא אישור משרד הבריאות

הסוף להמתנות: ההכרזה של המרכז הרפואי לגליל בנהריה

בדרך לגל עלייה חדש: ההחלטה של השר

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן