12.07.2024 | 21:04

קרדיט תמונה: ארגון יש דין

גלנט וסמוטריץ' יחקרו? הדרישה של ארגון השמאל

החשד: ביצעו עבירות פליליות בקשר לעבודות הבלתי חוקיות במאחז חומש

קרדיט תמונה: ארגון יש דין

ארגון יש דין ותושבים מהכפר בורקה פנו באמצעות עורכי דינם מיכאל ספרד ושלומי זכריה ליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה בדרישה לפתוח בחקירה פלילית בחשד שהשרים יואב גלנט ובצלאל סמוטריץ', וכן הרמטכ"ל, אלוף פיקוד המרכז וקציני צבא אחרים ביצעו עבירות פליליות בקשר לעבודות הבלתי חוקיות במאחז חומש.

בלילה שבין הימים ראשון ושני השבוע בוצעו עבודות נרחבות בשטח אדמות הכפר בורקה, עליהן שוכן המאחז חומש במטרה להעתיק את מבני המאחז לחלקת אדמה ציבורית (מה שקרוי לעיתים "אדמת מדינה") . בפועל, בשטח הוקמו מבנים חדשים. על פי דיווחים שלא הוכחשו הצבא קיבל ייעוץ משפטי מיועמ"ש איו"ש שהעבודות האלה אינן חוקיות ויש להפסיקן, אך בה בעת התקבלה הנחייה של השרים גלנט וסמוטריץ' לאפשר את ביצוען. אלוף הפיקוד וגורמים בפיקוד מרכז, היו מודעים לכך שהוראתם של אנשי הדרג המדיני אינה חוקית (שלא לומר – בלתי חוקית בעליל), ועל כן ביקשו לקבל את הנחיית הדרג המדיני בכתב.

במכתב נכתב: ״במעשיהם שידלו לכאורה השרים את מפקדי הצבא לבצע עבירות של הפרת אמונים, סיוע לבניה בלתי חוקית, שידול להפרת צווים צבאיים (שהמפקד הצבאי עצמו התקין, בהנחייתם!), שימוש לרעה בכוח המשרה, הפרת חובה חקוקה, התנהגות שאינה הולמת, חריגה מסמכות ועוד. במעשיהם ביצעו קציני הצבא הבכירים את כל העבירות הנ"ל.״
עוד נכתב: ״גם לנו לא קרה שנתקלנו באירוע שמשמעו ריסוק מופגן, מכוון, וישיר של רעיון שלטון החוק. השרים הבהירו בהוראתם למפקדי הצבא כי תפיסתם המשילותית היא שלטון השולטים ולא שלטון החוק. הרמטכ"ל ואלוף פיקוד המרכז הבהירו בבחירתם לציית לשרים ולא לחוק שהם מקבלים את התפיסה החוקתית הדיקטוטורית ודוחים את התפיסה של שלטון החוק כחל גם על המושלים והמחוקקים.״

בסיכום המכתב נכתב: ״לאור כל האמור אנו דורשים כי תורי לפתוח בחקירה פלילית שתקיף הן את הבנייה הלא חוקית והן ובעיקר את ההימנעות המודעת של הצבא מלעצור אותה וכמובן את המעורבות של השרים בשידול הצבא לביצוע עבירות.
כל החלטה אחרת מצידך תהיה כאמירה מובהקת: שרים אינם כפופים לחוק. חוק אחד יש לנתינים וחוק אחר לשרים.״
מיש דין נמסר: "הזלזול בשלטון החוק ובזכויות אדם שהפגינו השרים סמוטריץ' וגלנט, כאשר התעלמו במופגן מאזהרות היועמ"ש והפרו את החוק ביודעין, הוא רק הפרומו למה שעלול לקרות אם תתרחש ההפיכה המשפטית. מי שנתנו את ההוראה הלא חוקית ומי שקיימו אותה צריכים לתת על כך את הדין. זוהי שעת מבחן ליועמ"שית ולשלטון החוק."

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

נלכדו עם שפעת הנילוס: הפעילות של המשרד להגנת הסביבה

כובע ומים: ההנחיות של משרד הבריאות לקראת עומס החום

על רקע מידע הכזב על קרם הגנה: דיון דרמטי בכנסת

עלייה של 30% בצריכת התרופות: הנתונים המלאים

טיסת הקטמין והמעצר הדרמטי

אפילו המים יקרים: הדיון בכנסת

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן