21.02.2024 | 12:07

קרדיט תמונה: דוברות רשות העתיקות

מבצע איסוף חדש – הפעם לא של נשק

משרד המורשת ורשות העתיקות יוצאים במבצע 
להחזרת עתיקות שנמצאות בידי הציבור

קרדיט תמונה: דוברות רשות העתיקות

לא רק בצבא: משרד המורשת ורשות העתיקות מכריזים על מבצע להחזרת עתיקות שנמצאות בידי הציבור.
מבצע "אם זה עתיק-מחזירים בקליק", שיתקיים בין התאריכים 5-15.6, יקרא לאזרחים להעביר לידי רשות עתיקות פריטים קדומים שנמצאים ברשותם.

המבצע יבקש להגביר בציבור את המודעות לעתיקות ולחשיבותן, לגלות עתיקות בעלות ערך שנמצאות בידי הציבור ולהשיב אותן ל"ביתן הטבעי", ואולי אף להפיק מהן ידע הסטורי משמעותי.

עתיקה, היא פריט או מבנה שנעשו בידי אדם  לפני שנת 1700 לספירה. בסקר שערך מכון גיאוקטוגרפיה עבור משרד מורשת ורשות העתיקות בציבור הרחב, העידו 15% מהנשאלים כי יש ברשותם עתיקות. העתיקה הנפוצה ביותר הינה מטבעות, ולאחריה – כלי מתכת וספרים. חילונים מחזיקים יותר במטבעות (43%) בעוד שדתיים-חרדים מחזיקים יותר בספרים (33%).

הנכונות למסור עתיקות לידי רשות העתיקות עולה עם ההתבגרות בגיל. 76% מהנסקרים מעל גיל 35 הביעו נכונות למסור את העתיקה, 82% מאנשים מעל גיל 55 ו- 91% מעל גיל 65.

במהלך המבצע, יוכלו האזרחים להחזיר את הממצאים הקדומים שברשותם לאחת מ-4 נקודות האיסוף, הפרוסות ברחבי הארץ, מצפון ועד דרום. במידת הצורך, ובמקרים בהם העתיקות כבדות וגדולות, יגיעו לאסוף את הממצאים מביתם ועתיקות אלו יועברו לשטחי הכינוס.

לרגל המבצע, ועל מנת לדייק ולהטיב את הקשר עם האזרחים, ייפתח ב-5.6 מוקד מיוחד לציבור, אשר יקבל פניות במגוון אפיקים: אתרי האינטרנט של רשות העתיקות ומשרד מורשת, דוא"ל, טלפון, וואטסאפ, פייסבוק וכיוב'. המוקד יאויש על ידי ארכיאולוגים מוסמכים, שיוכלו לאבחן מרחוק, באמצעות תשאול קצר, האם

הממצאים הנמצאים אצל האזרח הם אכן עתיקות, ולתשאל את סיפורן ומוצאן. בנוסף, המוקד יפנה אל נקודות האיסוף הקרובות לבתיהם, או יתאם ביקור בבית הפונה ואת איסוף העתיקות משם.

עמיחי אליהו, שר המורשת: מבצע החזרת העתיקות בהובלת משרד המורשת ורשות העתיקות הוא חשוב ומשמעותי. העתיקות שיוחזרו יסייעו בהרכבת הסיפור ההיסטורי של ארץ ישראל. אני קורא לציבור הרחב המחזיק בביתו עתיקות כלשהן להשיב אותן לרשות העתיקות, המחזיקה אותן בתנאי שימור נאותים. חלק מהעתיקות יוצגו לציבור בתערוכות שונות במוזיאונים״.

"אנשים רבים מחזיקים בביתם הפרטי עתיקות שהגיעו לרשותם בנסיבות שונות. חלקן בליקוט בשטח, חלקם בירושה, ועוד", מסביר אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות. "חלק גדול מהם, לא מודע לכך שלפי חוק צריך לדווח על העתיקות, שהן אוצר הסטורי ציבורי. הקמפיין מבקש את שותפות האזרחים בהחזרת העתיקות למקומם הטבעי והחוקי של נכסי המורשת שלנו. אצלנו, באוצרות המדינה, הפריטים הרגישים יתועדו ויישמרו מפני פגעי הזמן. חלקם יעברו לתצוגות, ואולי אפילו יוסיפו לנו מידע על עברה של הארץ. אנחנו מאוד סקרנים לגלות מה יגיע לפתחנו".

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

תנועת צו 9 ובני משפחות חטופים קיימו מסיבת עיתונאים במעבר כרם שלום

דרמטי: ניצולי השואה קיבלו בשורה יוצאת דופן

לא תאמינו איפה אותרו רימוני רססו שנגנבו מצה״ל

זהירות! משחת השיניים של המותג המוכר משווקת ללא אישור משרד הבריאות

הסוף להמתנות: ההכרזה של המרכז הרפואי לגליל בנהריה

בדרך לגל עלייה חדש: ההחלטה של השר

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן