12.07.2024 | 20:58

קרדיט תמונה: קרדיט: מירי שמעונוביץ, לע''מ

טקס האזכרה הממלכתי של יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל

כבכל שנה, התקיים בהר הרצל טקס האזכרה הממלכתי לזכרם של יוצאי אתיופיה שניספו בדרכם ובמהלך מסעם לישראל

קרדיט תמונה: קרדיט: מירי שמעונוביץ, לע''מ

השר סופר: ״4,000 נספי סודן שצעדו מאות קילומטרים בשביל ירוסלם הם אינם רק הסיפור של קהילת יוצאי אתיופיה, זה הסיפור של העם היהודי כולו ששב לארצו״.

כבכל שנה, התקיים בהר הרצל טקס האזכרה הממלכתי לזכרם של יוצאי אתיופיה שניספו בדרכם ובמהלך מסעם לישראל. טקס זה, שנערך מתוקף החלטת ממשלה ביום ירושלים, התקיים היום, יום חמישי, כ"ז באייר תשפ"ג, 18 במאי 2023, ברחבת קבר הרצל, הר הרצל, ירושלים.

את הטקס כיבדו בנוכחותם נשיא המדינה יצחק הרצוג, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר העלייה והקליטה אופיר סופר, שרים, חברי כנסת, קייסים ורבנים, תנועות נוער ובני משפחות הנספים.

כזכור, בראשית שנות השמונים צעדו אלפי יוצאי אתיופיה מכפריהם באתיופיה לכיוון סודן בדרך חתחתים, יחפי רגליים, עם כמיהה גדולה בליבם לממש את חלומם לשיבת ציון. למרבה הצער, כ-4,000 יוצאי אתיופיה לא הצליחו לשרוד את המסע, חלקם הגדול נפטרו במחנות ההמתנה על אדמת סודן, ואחרים במהלך המסע.

המסע הנכסף אל עבר ירוסלם כלל בתוכו את "מבצע משה", ומאז, זה ארבעה עשורים, מתקיים טקס האזכרה הממלכתי דווקא בירושלים וביום ירושלים, מתוך אמונה כי מסעם של בני הקהילה היה ממוקד לכיוון ירוסלם – הלוא היא ירושלים.

מהלך הטקס כלל: הדלקת משואה, אמירת קדיש, נשיאת דברים של נציג משפחות הנספים, הנחת זרים בשם המשפחות, פעילי עלייה ותנועות הנוער. הטקס נערך על ידי משרד העלייה והקליטה, בשיתוף עם מרכז ההסברה, שבמשרד ראש הממשלה, משרד הביטחון וצה"ל.

נשיא המדינה מר יצחק הרצוג: "יקירי בני הקהילה, מדינת ישראל כולה מתייחדת היום עם יקיריה, יוצאי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל שלא זכו לראות בעיניהם את החלום, שלא זכו להגיע אל ראש ההר, אלו שהתפללו, שחלמו ויצאו למסע אבל סיימו אותו לצערנו ובכאבנו מוקדם מדי, ובמחיר כבד מדי. אנו כואבים היום את כאבכן, כאב המשפחות שחוצה כמעט את כל ציבור יוצאי אתיופיה שגם בחלוף השנים עדיין צורב ואין לו רפואה. אנו בוכים היום על יקיריכם שאבדו בטרם הספיקו להשלים את המסע וכואבים את החלל הגדול שהותירו בקרבכם ובקרב החברה הישראלית כולה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "'התקווה', ההמנון הלאומי שלנו, מבטא מזה חמישה דורות את הכיסופים והגעגועים המתמשכים של העם היהודי לארץ-ישראל. רק התקווה להיות עם חופשי בארצנו נתנה לנו כוח לעמוד בסבל הגלות: בריחוק מן המולדת, בהשפלות, ברדיפות. זה נכון לגבי יהדות אירופה, שאותה נפתלי הרץ אימבר, מחבר השיר המקורי התקווה, הכיר היטב. וזה נכון לא-פחות לגבי יהדות אתיופיה, שאותה הוא לא זכה להכיר, קהילה שאש התקווה לשוב לציון בערה בה במשך 2,500 שנים.
אין יום ראוי יותר מלזכור אותם מאשר ביום ירושלים – 3,000 שנה אחרי שהיא כוננה כבירתנו על ידי דוד המלך, 75 שנים אחרי שהיא כוננה שוב כבריתה של מדינת ישראל שקמה מחדש, 56 שנים אחרי שאוחדה העיר – אין יום ראוי יותר לזכור את אלפי הנספים בדרך לירושלים. זכר יקיריכם, יקירי העם, יקירנו, יוסיף להיות נצור עימנו מדור לדור".

שר העלייה והקליטה אופיר סופר: ״חזון שיבת ציון ממשיך ומתהווה במשך 75 שנות קיומה של מדינת ישראל. ייחודי ונעלה במיוחד הוא סיפור העליה של יהדות אתיופיה, וייחודית אף יותר היא העליה במבצע משה. רבים מאיתנו פוגשים ביום יום עולי מבצע משה, שחוו כילדים ואולי כהורים את המסע הבלתי נתפס. 4,000 נספים שצעדו מאות קילומטרים בשביל ירוסלם הם אינם רק הסיפור של קהילת יוצאי אתיופיה, הם הסיפור של העם היהודי כולו ששב לארצו.

הסיפור של קהילת יוצאי אתיופיה הוא סיפורה של החברה הישראלית כולה. מיטב בניה ובנותיה של קהילת יוצאי אתיופיה המשרתים בצה"ל, מזניקים את כלכלת ישראל קדימה ותורמים תרומה משמעותית למדינת ישראל – מסמלים יותר מכל את הייחודיות של החברה הישראלית. סיפור שאין לו אח ורע בהיסטוריה הכללית כולה והוא מקור עוצמתו של העם היהודי, מקור עוצמתה של מדינת ישראל – החזון הבלתי נתפס של שיבת ציון.

מקור עוצמתנו יהיה הכרה והוקרה של הערך הלאומי והמסירות הבלתי נתפסת של העולים, חרף הקשיים האדירים והרצון העז לשוב לציון הכמוס- במילה ירוסלם.״

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

נלכדו עם שפעת הנילוס: הפעילות של המשרד להגנת הסביבה

כובע ומים: ההנחיות של משרד הבריאות לקראת עומס החום

על רקע מידע הכזב על קרם הגנה: דיון דרמטי בכנסת

עלייה של 30% בצריכת התרופות: הנתונים המלאים

טיסת הקטמין והמעצר הדרמטי

אפילו המים יקרים: הדיון בכנסת

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן