16.06.2024 | 15:31

קרדיט תמונה: מגמא פוטו

בשורה לחקלאות: זו ההשקעה הבאה של האיחוד האירופי בישראל

האיחוד האירופי במענק על סך 1.2 מיליון אירו לפיתוח גידולים חקלאיים עם זרעים עתירי שמן, קליטה מוגברת של פחמן דו חמצני ועמידות לבצורת

קרדיט תמונה: מגמא פוטו

המענק במסגרת תוכנית EU Horizon של האיחוד האירופי, ואושר בהמשך ל-POC המוצלח מהתוכנית הקודמת שהושקה ב-2016
חטיבת הזרעים של אבוג'ן (נאסד"ק: EVGN, בורסה: EVGN), חברה מובילה לביולוגיה חישובית שמטרתה לחולל מהפכה בגילוי ופיתוח של מוצרי מדעי החיים בשווקים מרובים, הודיעה היום על זכייה במענק היוקרתי של תוכנית EU Horizon של האיחוד האירופי בסך 1.2 מיליון אירו, למימון פיתוח גידולים חקלאיים עם זרעים בעלי תכולת שמן גבוהה, קליטה גבוהה של פחמן דו חמצני ועמידות מוגברת לתנאי בצורת. המענק אושר לאחר השלמת הוכחת היתכנות מוצלחת בשנת 2021 של המאגד FutureAgriculture, המצביע על הפוטנציאל המסחרי של הגברת התפוקה החקלאית וקיימות סביבתית.

מטרת התוכנית היא לפתח זרעים של צמח קנולה ולפתית, בעלי יכולת קליטה של 60% יותר פחמן דו חמצני מהאוויר, תוך צריכה של 20% פחות מים בהשוואה לגידולים בשיטות גידול סטנדרטיות. המטרה לקדם מטרות אקולוגיות של איכות הסביבה וקיימות, להפחתת ההתחממות הגלובלית באמצעות שימוש בצמחים בעלי ספיגה גבוהה יותר של הצטברות הפחמן הדו חמצני מהאטמוספרה. בנוסף, התכנית תאפשר חיסכון במשאבי מים ושיפור סבילות הצמחים בפני תנאי בצורת. קיים ערך מסחרי משמעותי לגידולים כאלה עבור תעשיית המזון, מזון לבעלי חיים ואנרגיה בת קיימא. פיתוח זה הינו משמעותי ומהווה הצעה ייחודית בשוק של ימינו, לייצור זרעים עתירי אנרגיה עם תכולת שמן גבוהה, במקביל לטביעת רגל פחמנית נמוכה ומאפייני קיימות חזקים.

פיתוח זה הוא כאמור בהמשך להוכחת היתכנות מוצלחת שהושלמה ב- 2021, כחלק ממאגד FutureAgriculture שממומן גם הוא על ידי תוכנית Horizon של האיחוד האירופי, שהראה תוצאות של קליטה מוגברת של פחמן דו חמצני על ידי צמחים, בשילוב עם עמידות מוגברת לבצורת. תוצאות חיוביות אלו הובילו את סוקרי Horizon 2020 להמליץ על המשך מימון פיתוח הפרויקט כצעד משמעותי לצמצום שינויי האקלים.
תוכנית Horizon של האיחוד האירופי היא חלק מתוכנית EIC 2022 היוקרתית, שמטרתה הקמת גופים עסקיים להתמודדות עם אתגרי האקלים ופיתוח יבולים חקלאיים עמידים וברי קיימא מבחינה סביבתית שיכולים להתמודד טוב יותר עם שינויי האקלים. התקציב הכולל במסגרת התוכנית הוא 2.5 מיליון אירו לזמן מוערך של 32 חודשים. המענק של 1.2 מיליון אירו שיוענק לאבוג'ן יכסה את העלויות המשוערות של החברה להשתתפות בתוכנית זו.

שותפים נוספים בפרויקט זה כוללים את Max Planck Society, מכון מחקר מוביל מגרמניה,IN Society, ארגון ללא מטרות רווח מאיטליה המנתח את השפעת פיתוחי הטכנולוגיות על החברה, ומכון Agrobio, מוסד אקדמי לחקלאות מבולגריה. התוכנית ממנפת את הטכנולוגיות החדשניות של ביולוגיה סינתטית של חטיבת הזרעים של אבוג'ן ושל שותפיה תוך שילוב מיומנויות רב-תחומיות בביולוגיה חישובית, כימיה, מיקרוביולוגיה ופיזיולוגיה של צמחים.

מכון מקס פלנק למיקרוביולוגיה יבשתית עורך מחקר על התפקודים המולקולריים של מיקרואורגניזמים סביבתיים והשימוש הפוטנציאלי שלהם לביולוגיה סינתטית. פרופסור ד"ר טוביאס ארב, מנהל המחלקה לביוכימיה ומטבוליזם סינתטי ב Max Planck Society: "המחקר שלנו על עקרונות עיצוב בסיסיים של מטבוליזם מיקרוביאלי אפשר לנו להנדס מנגנוני ספיגת פחמן דו חמצני משופרים. הפרויקט המשותף עם אבוג'ן הוא חלק חשוב במאמצים שלנו ליצור עתיד בר קיימא בשימוש ביולוגיה סינתטית. על ידי הנדסת מסלולים מטבוליים חדשים, אנו שואפים לאפשר לצמחים לנצל טוב יותר את משאבי האנרגיה, ובכך לחסוך בדשן ובמים ולהפחית את פליטות הפחמן הדו חמצני בחקלאות".
לורה מרטינלי, מנכ"לית INsociety: "Crop4Clim היא דוגמה מושלמת למדע המתורגם לחדשנות רלוונטית חברתית, שכן היא תאפשר לחקלאות להתמודד עם הדרישות המשתנות של שינויי האקלים. מאז הקמתה, תמכנו בחדשנות המבטיחה הזו כחלק של פרויקט FutureAgriculture. אנו שמחים לקחת חלק בהצלחתו של הפרוייקט על ידי ביצוע ההערכה הסביבתית והכלכלית של הטכנולוגיה ולהוביל את אימוצה על ידי בעלי עניין".
אייל רונן, סמנכ"ל פיתוח עסקי באבוג'ן: "אנו גאים להוביל את הפיתוח של גידולים עם זרעים עתירי שמן בעלי מאפיינים ייחודיים התומכים ביעדי הקיימות. הוכחת ההיתכנות מקבלת תוקף נוסף על ידי המאגד שלנו והזכייה במענק יוקרתי שלו. המטרה היא חקלאות בת קיימא. אנחנו גם נרגשים על השותפות עם מכון מקס פלנק למיקרוביולוגיה יבשתית, שהוא מוביל מדעי עולמי בתחום הביולוגיה הסביבתית והסינתטית. זכייה זו משקפת את המומחיות שלנו בביולוגיה חישובית וביולוגיה.

אודות אבוג'ן:
אבוג'ן בע"מ (נסד"ק: EVGN, הבורסה לני"ע בת"א: אבגן) הינה חברה מובילה בתחום הביולוגיה החישובית אשר שמה לעצמה מטרה לקדם מהפכה בתהליכי גילוי ופיתוח מוצרים המבוססים על מרכיבים ביולוגים וכימיים בתעשיות מדעי החיים, תוך שימוש בטכנולוגיות של ביולוגיה חישוביות פורצות דרך, במטרה לשפר את סיכויי ההצלחה להגעה למוצר מסחרי תוך הפחתת עלויות הפיתוח וקיצור הזמן הנדרש לכך. לשם כך ההחברה פיתחה שלושה מנועים טכנולוגיים יחודיים: MicroBoost AI, ChemPass AI ו- GeneRator AI הממנפים יכולות ביג-דאטה, אלגוריתמיקה ובינה מלאכותית (AI) תוך שילוב מומחיות מולטי-דיסיפלינארית במדעי החיים ומדעי המחשב. כל מנוע טכנולוגי תומך בגילוי ופיתוח של מוצרים המבוססים על אחד ממרכיבי הליבה הבאים: מיקרובים (MicroBoost AI), מולקולות קטנות (ChemPass AI) ואלמנטים גנטיים (GeneRator AI). החברה עושה שימוש במנועים טכנולוגיים אלו לתמיכה בפיתוח מוצרים דרך חברות בנות ושותפים אסטרטגיים. כיום חברות הבנות העיקריות של החברה עושות שימוש במנועים הטכנולוגיים לפיתוח המוצרים החדשניים הבאים: ביומיקה בע"מ – תרופות המבוססות על המיקרוביום האנוש,קאנוניק בע"מ – קנאביס רפואי, לביא ביו בע"מ – אג-ביולוג'יקלס, ואגפלאנוס בע"מ – כימיכלים לחקלאות. למידע נוסף, אנא בקרו: www.evogene.com.

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

לאן הולכים בשבוע הספר? כל התשובות בפנים

מתאמנים, לזכרם: אליפות ישראל בכושר גופני תוקדש לזכרם של נופלי חרבות ברזל

הסלבס מתייגסים: הפניה החריגה לחברי הקואליציה

כישלון נוסף לממשלה? זה מצב נקיון החופים בזמן עונת הרחצה

סאגת תחנת הכוח בדרך לסיום? הצעדים שמתכננים המוחים

בדרך לקריסה? הצעת התקציב של סמוטריץ׳ נחשפת

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן