15.06.2024 | 02:02

קרדיט תמונה: צילום: נועם מושקוביץ / דוברות הכנסת

ההטרדות המיניות בשירות המדינה – המספרים המזעזעים נחשפים:

בדיון הוועדה לקידום מעמד האישה נחשף כי במהלך שנת 2022 התקבלו 424 פניות על הטרדות ועבירות מין

קרדיט תמונה: צילום: נועם מושקוביץ / דוברות הכנסת

במהלך הדיון בנושא מניעה וטיפול בהטרדות מיניות בשירות הלאומי אליו הגיע שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות התברר כי לרשות השירות הלאומי אין את כלל נתוני הפגיעות במתנדבות. "עניין איסוף הנתונים הוא מורכב", הסביר המנכ"ל, "בשנת 2022 היו 163 תלונות על פגיעות והטרדות מיניות. אנו בשלבי הקמה של מרכז מתכלל בדומה למרכז מהות של צה״ל לאחר עבודה מקיפה שנעשתה בשיתוף עם ארגון מרכזי הסיוע. הממונה על הנושא ברשות הוסיפה: "10 אחוזים מהתלונות בשנה שעברה היו על מקרים קשים". השרה סטרוק הדגישה כי תהיה תוספת תקציב לתגבור כמות הרכזות וציינה: "יש כשל מובנה בהיבט הסמכויות". יו"ר הוועדה ח"כ תמנו-שטה זעמה על נציבות שירות המדינה שלא ידעו להציג פילוח נתונים בדיון: "לא יכול להיות שאתם לא יכולים לפלח 424 תיקים. תפלחו תיק תיק. למה בזבוז הכסף, למה צריך אתכם?" סגנית מנהל אגף בכיר משמעת בנציבות השיבה: "אנחנו אחראים על 280,000 עובדים והתקינה רק מצטמצמת. אנחנו 25 עובדים באגף. עומס העבודה שמוטל עלינו הוא בלתי סביר בעליל"

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בראשות חה"כ פנינה תמנו-שטה קיימה הבוקר (ד') דיון מיוחד בנושא הגנה על בנות ובני השירות הלאומי אזרחי "מניעה וטיפול בהטרדות מיניות ופגיעות מיניות". יו"ר הוועדה: "אנחנו לוקחים אחריות על הצבתן של בנות השירות הלאומי בחזית החברה האזרחית ולכן יש לנו את החובה לקדם מוגנות נפשית, פיזית ומינית".

שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות, חה"כ אורית סטרוק: "מי שמשרתות ומשרתים הם תחת אחריותנו כמדינה ועלינו לדאוג לרווחתם בכל ובמיוחד בתחום ההטרדות המיניות. זה היה אחד הנושאים הראשונים שהצבתי על סדר היום. יש כשל מובנה בהיבט הסמכויות שמקשה עלינו להגיע לסיום הכי נכון. יש פה כפל סמכויות שאותו צריך לפתור״.

מנכ"ל רשות השירות הלאומי אזרחי, ראובן פינסקי ציין כי השירות הלאומי קיים למעלה מ-50 שנה. "הוא קם כפתרון לבנות הציונות הדתית. הבנתי שחייבים לטפל ברמה הלאומית בנושא המוגנות המינית ובגלל שאנחנו גוף מבוזר החשיבות היא גדולה. קיבלנו תקצוב לדבר הזה ואנו בשלבי הקמה של מרכז מתכלל בדומה למרכז מהות של צה״ל לאחר עבודה מקיפה שנעשתה בשיתוף עם ארגון מרכזי הסיוע. המטרה היא להקים גוף שיהיה אמון על נושא התלונות והטיפול הכולל הנדרש לנפגעים ולנפגעות. בתוך השירות יש מעל 18 אלף גברים ונשים כאשר 90% הן נשים. בחברה היהודית יש 11,735 מתנדבים כש-1169 מתוכם הם מהחברה החרדית".

לדברי המנכ"ל יש כ-5000 מקומות שירות מוכרים: "יש רכזת ל-42 בנות והיא במשרה מלאה וזאת העבודה שלה". ח"כ יואב סגלוביץ' ביקש לדעת כמה תלונות יש?". פינסקי השיב: "אנחנו פרוסים מאוד מאוד ואין לנו את כל המספרים". היו"ר: "ראובן אתה צריך להכיר את התלונות. אתה צריך לדעת מה תמונת המצב. בשביל לטפל בסוגיות ותופעות וצריך לראות נתונים כדי לטפל בהם".

המנכ"ל: "עניין איסוף הנתונים הוא מורכב. הנתונים לא מטויבים". השרה סטרוק: "התמונה לא יושבת רק על מספרים. יש לנו כשל מבני שבגללו אין נתונים מלאים אבל יש לנו מחקר". ח"כ סגלוביץ: "המדינה שולחת אותן ועכשיו אתם אומרים אין לנו מושג ירוק. אולי מישהי מתולוננת ועכשיו אתם לא יודעים על התלונה ואולי היא נמצאת באותו מקום של הפגיעה". יו"ר הוועדה אמרה לשרה: "תהיו בטוחים שיש פה בוודאי תת דיווח כי אין כתובת. איזה אינטרס יש לגוף לדווח על אירוע שהיה להם כי הם יפחדו לא לקבל שנה הבאה בנות שירות לאומי. קודם כל כדי להתמודד עם בעיה צריך נתונים".

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

לאן הולכים בשבוע הספר? כל התשובות בפנים

מתאמנים, לזכרם: אליפות ישראל בכושר גופני תוקדש לזכרם של נופלי חרבות ברזל

הסלבס מתייגסים: הפניה החריגה לחברי הקואליציה

כישלון נוסף לממשלה? זה מצב נקיון החופים בזמן עונת הרחצה

סאגת תחנת הכוח בדרך לסיום? הצעדים שמתכננים המוחים

בדרך לקריסה? הצעת התקציב של סמוטריץ׳ נחשפת

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן