25.02.2024 | 19:31

קרדיט תמונה: צילוםֿ: נועם מושקוביץ׳, דוברות הכנסת

השקעת OECD בילד: 10,200 דולר, לעומת 600 בלבד בישראל

הוועדה לענייני צעירים בראשות ח"כ נעמה לזימי דנה היום במדיניות ותכנון הקצאת תקציבים לגיל הרך בתקציב המדינה.

קרדיט תמונה: צילוםֿ: נועם מושקוביץ׳, דוברות הכנסת

ועדת המחירים במשרד האוצר ממליצה:
שכר מטפלת במעון יעמוד על 120,000 ₪ בשנה שהם כ-7,400 ₪ ברוטו לחודש

 

יו"ר הוועדה המיוחדת לענייני צעירים ח"כ נעמה לזימי (העבודה) אמרה, משבר הגיל הרך, מתכתב עם איזון חיי בית ועבודה להורים הצעירים, ולעתודת העבודה. אנחנו מזניחים את המקצוע הכי חשוב של הטיפול בילדינו. צריך להעלות את יוקרת המקצוע בשכר, תנאים, ותקינה נכונים שייצרו מעמד ויוקרה למקצוע. כאמא צעירה לשני ילדים, אני יודעת מהו המשבר לצעירים. את המציאות הזו אנחנו צריכים לשנות. כל שקל של השקעה, חוזר פי-5. מדינת ישראל צריכה תוכנית ארוכת טווח. ממוצע השקעת מדינות ה-OECD בילד עומד על 10,200 דולר, לעומת פחות מעשירית במדינת ישראל, שמשקיעה 600 דולר לילד בלבד, שהם פחות מעשירית!
עוד אמרה ח"כ לזימי, בממשלה הנוכחית יש אופנה של תפקיד שר נוסף, היה נכון שאחד השרים ייקח על עצמו את האחריות והטיפול בגיל הרך.

ח"כ נאור שירי (יש עתיד) אמר, אין היום בכנסת דיון יותר חשוב מהדיון הזה. אין לממשלה מדיניות לגיל הרך וזה לא מעניין אותם. יש בעיות בפיקוח, בבינוי, בשכר ועוד.

רום בר-אב רפרנט תקציבים במשרד האוצר אמר, ועדת המחירים באוצר מפקחת על מחירי מוצרים שונים, בוחנת את מחירי התשומות, ומשם נגזר המחיר המפוקח. בשנה שעברה הוועדה החלה לבחון את מחירי המעונות והגיעה למסקנה ששכר המטפלות נמוך, ולא יאשר המשכיות לאורך זמן. הוועדה החליטה להמליץ להעלות את שכר המטפלות. הארגון מקבל תעריף, והוא בוחר כמה לשלם למטפלות. יש ארגונים שמשלמים יותר, ויש שמשלמים פחות.
יו"ר הוועדה סנטה בנציג האוצר ואמרה, אתם בוחרים להעלים עין במודע. וזה השיב כי הוועדה מייעצת ומנחה לשלם למטפלות בהתאם לתקצוב.
עוד אמר בר-אב, ועדת המחירים המליצה שרכיב עלות מעביד שכר מטפלת בתקציב, יעמוד על 120,000 ₪ בשנה שהם כ-7,400 ₪ ברוטו לחודש.

בוועדה נשמעו טענות של מנהלות מעונות, מטפלות, והורים לילדים שהלינו על התנאים הקשים במעונות לפעוטות, שכרם הנמוך של המטפלות, העדר פיקוח על שכרם, ותנאי העסקתם מה שגורם להזנחה של הילדים. חלק מההורים מתחו ביקורת על התוכנית הכלכלית שנועדה לסייע להורים לילדים.

מנכ״לית פורום מסגרות החינוך לגיל הרך דנית ברביבאי אמרה, בתוכנית הכלכלית לא דובר על העלאת שכר המטפלות שחוזרות הביתה עם 6,000 ₪ בלבד. התוכנית תקצבה בינוי ב- 2 מיליארד ₪. מי יאייש את המבנים? שאלה ברביבאי. אנחנו יוצאים בקריאה להעלות את שכר המטפלות.

ריקי רוזמרין מפקחת מעונות נעמת אמרה, עובדות ותיקות מקצועיות נוטשות את המקצוע, וחדשות לא מגיעות. התקינה מחרידה ולא רלוונטית וזה בא על חשבון הילדים שלנו. היום יש מטפלת לכל 11 ילדים. הקושי אדיר וחייבים לעשות שינוי. אנחנו לא פותחים מעונות חדשים מאחר ואין מטפלות.

יו"ר הוועדה ח"כ לזימי סיכמה את הדיון ואמרה כי הוועדה מתריעה מפני קריסת המעונות ומצרה על השקעה במבנים שיעמדו ריקים, במקום בכח אדם. הוועדה תפקח על קביעת שכר המטפלות והתקינה. הוועדה מודאגת מהחרפת מצבם של הילדים בסיכון ושל אוכלוסיות מוחלשות.

 

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

חסר בורג? התקרית הקשה בבאקה אל גארביה

רוצים להציל חיים? הנה ההזדמנות

יש עתיד: נשמור על הסטטוס קוו הדתי בראשל״צ

אסיר מעופף: ההחלטה של השב״ס

תחרות חשמלית: השינוי שיביא לשינוי במשק

ראיתם אותו? פנו למשטרה

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן