19.07.2024 | 00:39

קרדיט תמונה: חיילת. אילוסטרציה צילום: Levi Meir Clancy (usplash)

מאיזה מכינה מגיעות הכי הרבה לוחמות? התשובה המפתיעה

הוועדה לענייני צעירים בראשות ח"כ נעמה לזימי והוועדה לחיזוק הנגב והגליל בראשות ח"כ מיכאל ביטון, התכנסה היום לדיון משותף בנושא

קרדיט תמונה: חיילת. אילוסטרציה צילום: Levi Meir Clancy (usplash)

 

יו"ר הוועדה המיוחדת לענייני צעירים ח"כ נעמה לזימי (העבודה) אמרה, מכינות אופק, הם אחד המפעלים החשובים בחינוך הבלתי פורמאלי הישראלי לצעירים. הם נדבך מרכזי וחשוב. החינוך הבלתי פורמלי חשוב בשביל מיצוי הפוטנציאל ושוויון הזדמנויות. הפרוייקט הזה מייצר יותר אזרחים יצרניים, בוודאי למשרד הביטחון שהפרויקט מייצר עתודה צבאית וקצונה.

יו"ר הוועדה ח"כ מיכאל ביטון אמר, אנחנו רואים נדיבות גדולה בכספים הקואליציוניים, הבעיה שאנחנו לא רואים שהמיליארדים עפים לכיוון הקטנת תשלומי הורים וליוקר המחיה. המכינות התחילו בציונות הדתית, ולבסוף קמו מכינות אופק לילדים שלא קיבלו הזדמנות.
הייתה לי ההזדמנות להקים מכינת אופק בירוחם. נוער בסיכון זכאי להיות במכינה ובשנת שירות. הזכות אינה רק לנערים ממשפחות מבוססות. בבסיס התקציב, מכינות אופק מתוקצבות רק ב- 10 מיליון ₪.

ח"כ יוסף עטאונה (חד"ש-תע"ל) אמר, בעניין החינוך הבלתי פורמאלי במיוחד בפריפריה ושכונות סוציו-אקונומיות נמוכות, אני בא משם ומייצג אנשים משם. אני מדבר על העיקרון, כשבאים לדבר על פריפריה, צריך לחשוב על כל שכבות האוכלוסייה ועל כל הפריפריה.

ח"כ חילי טרופר (המחנה הממלכתי) אמר, זה מפעל מדהים, טיפלתי בתקציב המכינות בתקציב הקודם. זה עניין של סדרי עדיפויות, אפשר למצוא כסף.

ח"כ שרון ניר (ישראל ביתנו) אמרה, המכינות הינם מפעל לאומי בטחוני ציוני לחברה כולה. עושים לצעירים מוביליות למקום הכי טוב שאפשר. התפקיד שלנו, לקחת את זה צעד אחד קדימה, ולמצות אותו בצורה מיטבית. לקחת נוער מופלא ולתת לו מקפצה. זו עבודת קודש קודשים.

ח"כ אמנון שוסטר (המחנה הממלכתי) אמר, אני לא מצליח להבין למה אנחנו לא מצליחים להביא מיליונים בודדים. אני לא מבין את חברי הקואליציה שבהנפת זרת מזיזים מאות מיליונים, לא מוצאים מיליונים בודדים לפרויקט האדיר הזה. נעשה את כל מה שנוכל לאפשר את הפריצה לחיים לצעירים הללו.

סא"ל עדינה אבני רע"ן תכנון כוח אדם סדיר באכ"א אמרה, אנחנו רואים חשיבות בשילוב האוכלוסיות הללו. הנתונים מראים שהמכינות מעלים את המוטיבציה לשירות. היינו שמחים שיהיו יותר בוגרי המכללות בצה"ל. שיעור הגברים שמגויסים ללחימה בקרב בוגרי אופק, גבוה מכלל צה"ל ודומה לשיעורם בקרב בוגרי המכינות. שיעור הנשים הלוחמות בקרב בוגרות אופק, גבוה מכלל צה"ל וגבוה משיעורם במכינות השנתיות. גם בקרב יציאת בוגרי המכינות לקורס קצינים, בקרב הגברים בעלי ייצוג דומה לכלל צה"ל ונשים בעלי ייצוג גבוה מכלל צה"ל. הנשירה משירות בקרב בוגרי אופק, נמוך משיעור הנשירה בכלל צה"ל.

אלי מורגנשטרן מאגף תקציבים במשרד האוצר אמר שחלק מתקציב המכינות בשנה שעברה, הגיע מכספים קואליציוניים שעדיין לא סוכמו. לדבריו, השנה הוספנו לבסיס התקציב חמישה מיליון ₪. וכי גם השנה המכינות יתוקצבו מכספים עודפים.

מורן כהן מאגף התקציבים במשרד האוצר אמר, בדיוני התקציב פנינו למשרד הביטחון והחינוך שיתקצבו את המכינות בבסיס התקציב לשנת 2023 כדי שתהיה ודאות, אולם הם סירבו.

מנהלי ובוגרי מכינות סיפרו לחברי הוועדה על מפעל המכינות שפזורות ברחבי הארץ, ועל תרומתם לחברה

מנכ"ל מכינות אופק יוסי מלכה אמר, בימים בהם הכנסת דנה בתקציב המדינה, הדיון מאוד חשוב. פרוייקט אופק מאפשר שוויון הזדמנויות לצעירים וצעירות מהפריפריה הישראלית. המערכת הבינה את האימפקט הדרמטי של המכללות הללו. בוגרי המכינות הם ההוכחה הטובה לקיומם. הם שוברים את תקרת הזכוכית, המוטיבציה של הצעירים עולה, ויותר בוגרים הולכים לקצונה.
אוכלוסיית היעד של המכללות הם נוער נושר, עולים חדשים, נוער בעל רישום פלילי, וחינוך מיוחד. בשנה הבאה נפתח שלוש מכינות חדשות ונגיע לכ-1,750 תלמידים ב-40 מכינות. התקציב הכולל של המכינות עומד על 47 מיליון ₪. שיטת הסתמכות על כספים קואליציוניים, מאוד בעייתית וקשה לפעולה. אני מבקש שהתקציב יהיה בבסיס התקציב מה שיאפשר לנו וודאות.

מיכל ברקאי ברודי, לשעבר מנכ"לית מכינת עלמה סיפרה, על שתי בוגרות, אחת מירוחם שלא רצתה להתגייס, והיום היא חיילת מצטיינת ביחידת עוקץ ומשרתת בקבע. חיילת נוספת יוצאת אתיופיה שעברה חיים קשים, שירתה כלוחמת והיום היא מתפרנסת בכבוד. מכינות אופק משנות מציאות בישראל.

אופל מרדכי בוגרת מכינה סיפרה כי היא שירתה במג"ב והיום היא סטודנטית. לדבריה, המפעל חשוב לאלפי צעירים שזקוקים למכינות. המקום בו אני נמצאת היום, זה בזכות המכינות. אנחנו ההון האנושי הטוב של המדינה. המכינה היא הבית שלי ושל אלפי צעירים.

בתום הדיון אמרה יו"ר הוועדה ח"כ לזימי, חייבים לחוקק את תקציב המכינות כבר בשנה הקרובה עם עדיפות שהחוק יחוקק ע"י הממשלה. אחרת, אני וחבריי נגיש הצעת חוק פרטית. חמישה מיליון ₪, הם 0.006% מתקציב משרד החינוך, ו-0.007% מתקציב משרד הביטחון .

יו"ר הוועדה ח"כ מיכאל ביטון סיכם את הדיון ואמר, הועדות רואות חשיבות גדולה במכינות אופק למוביליות חברתית, לפיתוח הון אנושי חזק בפריפריה החברתית והגיאוגרפית.
אנחנו מעריכים ומוקירים את ההקרבה האישית של הצוות החינוכי יש לנו דמעה בעניים לשמוע את הבוגרים שמספרים שהמכינות גורמות להם שירות משמעותי וחזרתם לתרום לקהילה. אין חולק על חשיבותם של המכינות בלחימה ומניעת נשירה. זה הזמן לייצב את המכינות.
אנחנו דורשים מארבעה משרדי הממשלה, האוצר, חינוך, ביטחון והנגב והגליל, לתקצב את המכינות בחמישה מיליון ₪ כל אחד בתקציב 2023 ולהבטיח את עתיד התוכנית. אנחנו נפנה למשרדי הרווחה, הנגב והגלילי, ושוויון חברתי שגם הם יתקצבו את המכינות. אני מבקש מנציגי המשרדים לחזור למשרדם ולפעול לתקצב את המכינות. לטווח הארוך אנחנו קוראים לראות בפרויקט כפרויקט לאומי. אנחנו קוראים לחוקק חוק מיוחד למכינות אופק. אנחנו פונים לחברי הכנסת מהקואליציה לנייד כספים קואליציוניים למכללות. אנחנו רוצים להגיע לתקציב שנתי קבוע של 47 מיליון ₪. הוועדה תקיים דיון מעקב לפני חקיקת חוק התקציב ולכן אנחנו מבקשים ממשרדי הממשלה תשובה תוך שבוע ימים.

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

חשש מהשיזוף: הצעד המסוכן של ילדי ישראל

מושבים למען הסביבה: הכנס לאנרגיה ירוקה

הוקמה ועדת חקירה אזרחית שתחקור את אסון שבעה באוקטובר

חשוך לכם? כך יד שרה מתכוננת לתרחיש האימים

מאילת עד דן: הגנב שנסע רחוק

גבינה יקרה: הסנקציה שהטיל משרד הכלכלה

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן