29.02.2024 | 09:24

קרדיט תמונה: קרדיט: ללא

השיח על התקציב מתחמם: בשורה לקשישי ישראל

מקדמה על סך 200 ש"ח ששולמה למאות אלפי קשישים הזכאים למענק חימום תהפוך לתוספת לסכום המענק המלא

קרדיט תמונה: קרדיט: ללא

 

ועדת העבודה והרווחה בראשות ח"כ ישראל אייכלר החלה היום (ראשון) בהכנה לקריאות השנייה והשלישית בסעיפי חוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב לשנות התקציב 2023 ו-2024), התשפ"ג-2023 (חוק ההסדרים). הוועדה דנה בסעיפים 19-20 לפרק ה' (ביטוח לאומי) בחוק, שמטרתם להפוך מקדמה על סך 200 ₪ ששולמה בחודש פברואר האחרון לקשישים מקבלי גמלת הבטחת הכנסה, הזכאים למענק חימום שנתי על סך 608 ש"ח – לתוספת. התיקון ימנע את קיזוז סכום המקדמה מהמענק המלא, אותו עתידים הזכאים לקבל בחודשים אוקטובר-דצמבר 2023.

יו"ר הוועדה ח"כ ישראל אייכלר: "מדינת ישראל הבינה שיש אנשים שקשה להם לעמוד בהוצאות החימום בחורף והוסיפה את 200 השקלים הללו כמקדמה. בתיאום עם משרד האוצר אנחנו הולכים להפוך את זה למענק לשנת 2023 ואני ביקשתי לא להסתפק בכך ולהגדיל עוד יותר את הסכום, וכן לתת את ההטבה גם בשנת 2024. בחשמל יש לעיתים תנודות זמניות במחירים, אבל הקו הכללי הוא עלייה וניתן להניח שהתעריפים לא יוזלו".

עו"ד גליה ימין מהלשכה המשפטית במשרד האוצר הסבירה: "בשל עלייה במחירי החשמל, ניתנו בפברואר האחרון מקדמות בגובה 200 ש"ח לזכאים, על חשבון המענק שמשולם בסוף השנה. אנחנו מבקשים לתקן את חוק הבטחת הכנסה כך שהמקדמה תהיה תוספת ולא חלק מהמענק."
נציגת הביטוח הלאומי עו"ד לבנה עזרא הוסיפה: "מדובר על אוכלוסייה של 288,500 איש הזכאים למענק, כולם מעל גיל פרישה, ביניהם מקבלי השלמת הכנסה, מקבלי תגמולי אוצר, מקבלי השלמה לגובה הנכות.

ח"כ יבגני סובה הודה ליו"ר הוועדה על המאבק החשוב למען הקשישים והביע את תמיכת האופוזיציה במהלך. בנוסף, ביקש להרחיב את מעגל הזכאים למענק חימום לאזרחים נוספים. ח"כ דבי ביטון ביקשה להגדיל את סכום המענק: "על מנת לתת מענה גם לימי הקיץ הארוכים כשקשישים סובלים מחום וזקוקים לסיוע כלכלי להפעלת מזגן לקירור. קחו בחשבון שלא רק החורף קשה, אלא גם הקיץ." *ח"כ יונתן משריקי הוסיף: "כולם מבינים ש-608 ₪ מהווים סיוע בלבד ולא כיסוי של הוצאות חשבון חשמל חודשי אפילו."

ח"כ עאידה תומא סלימאן ביקשה לדעת מתי ולפי מה נקבע הסכום של 608 ₪ ומה ניתן, לדעת האוצר, לעשות כדי לשנות את הסכום. "אני מציעה להצמיד את סכום המענק למחירי החשמל, כאשר הם עולים." ח"כ אפרת רייטן הוסיפה: "תפקידנו להתעקש שהתוספת לא תהיה חד פעמית, או שזה תמיד יהיה מוצמד למחירי החשמל ואז לא נתכנס פה. לא נפקיר את האוכלוסייה החלשה הזאת כדי להצביע בכל שנה מחדש".

דניאל בלנגה, מאגף תקציבים במשרד האוצר התייחס לבקשות להגדלה קבועה של המענק: "יש אי ודאות באשר ל-2024 אבל ההערכה שלנו, עם צוות אנרגיה אצלנו באגף התקציבים, שמגמת הירידה במחירי החשמל תמשיך ולכן יש הצדקה למענק חד פעמי ל-2023 בשל עלייה חריגה שהייתה בתחילת השנה במחירי החשמל".

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

אין אינטרנט? ההשפעות של המלחמה בים האדום

חסר בורג? התקרית הקשה בבאקה אל גארביה

רוצים להציל חיים? הנה ההזדמנות

יש עתיד: נשמור על הסטטוס קוו הדתי בראשל״צ

אסיר מעופף: ההחלטה של השב״ס

תחרות חשמלית: השינוי שיביא לשינוי במשק

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן