14.06.2024 | 21:09

קרדיט תמונה: אריה סליי

אל ארץ צבי, בעקבות הצבי הארץ ישראלי

מסע היכרות עם אחת מהחיות שארץ ישראל נמשלה אליהן.

קרדיט תמונה: אריה סליי

איזו חייה מיתולוגית זו. הצבי, מלכותי ויפה. מהיר ועדין בעת ובעונה אחת. אבל בניגוד למראה היפה, המציאות של הצבי הארץ ישראלי קשה. כל כך קשה שהצבי נחשב בסכנת הכחדה חמורה.

 

בעבר מטייל במזרח התיכון, עשוי היה לזכות למפגש אישי עם הצבי בעוד מדינות, אבל תרבות צייד והעדר חקיקה ממשלתית המגנה על החיותב במדינות המזרח התיכון – גרמו למצב, בו השם של הצבי בלשוננו הוא גם איזור המחייה האחרון שלו. ארץ ישראל. מחוץ לגבולות הארץ, לא תפגוש צבי ארץ ישראלי.

 

וגם בטבע הישראלי, כמו בישראל, החיים לעולם לא נטולי דאגות. הצבאים סובלים מדילול איזור המחייה, וכבישים שיוצרים חיץ בין איזורי המחייה של הצבאים, הדבר גורם לכך שהצבאים מתרבים עם צבאים הנושאים מטען גנטי דומה, ועלול להוביל לבעיות בריאותיות לצבי הנולד. מול האתגר הזה, מקדמים מעברים אקולוגיים מעל/מתחת לכבישים. אבל עדיין אי אפשר למנוע את הנזק לחלוטין.

חלק מהצבאים, שלעולם לא עברו שיעור זהירות בדרכים, מנסים למצוא את מזלם מעבר לכביש. לפעמים הם יפגשו שם בלהקה חדשה שתקבל אותם אליהם. ולפעמים הם יפגשו רכב במהירות 120 קמש. שישים להם סוף. לצד האתגר הזה ישנם עוד אתגרים. מטיילים עם כלבים, שרודפים אחרי הצבאים. כשהצבי מפחד הוא מתרבה בקצב נמוך יותר. משום שהמנגון ההישרדותי שלו, לא מעוניין לבזבז את הכוחות כעת על גידול הילדים במקום הבטחת החיים עצמם.

 

בארץ קיימת גם בעייה של הצתת איזורי המחייה שלהם, לצערנו נפוץ בארץ שאנשים מגיעים ושורפים את הטבע, כדרך להילחם במדינה. אחד האיזורים שסובל מזה באופן קבוע, זהו ואדי אל חלף שנמצא בפסגת זאב, ובו אוכלוסיית צבאים יפה. מעבר לצמצום איזורי המחייה של הצבי, ההצתות גורמות גם לסטרס בלהקה, שלגביו כבר הסברנו.

הצתות בטבע.
הצתות בטבע, אריה סליי

אך יחד עם הקושי, יש גם קרן אור, קרן אור של אופטימיות. אופטימיות לגורל הגזע הזה. בעשרות שנים האחרונות לצד הכחדות במזרח התיכון בארץ הצבי מצליח לפרוח. יש לכך מספר סיבות. לדוגמא: מספר הטורפים הגדולים בארץ קטן. ואיתו השקט של הצבי גדל, ובמקום להתעסק במרדפים בשביל לשרוד, יש לו פנאי לגדל את הצאצאים שלו.

בנוסף, בארץ ישנם מספר פרוייקטים לשימור הצבי, בהם גרעיני רבייה בתנאים מפוקחים ונוחים לצבי, ומשם מצליחים להחזיר את הצבי לטבע.

לדוגמא אוכלוסיית הצבאים בעמק הצבאים, שהייתה במצב נוראי. נבנה שם גן מבוקר, ובו תנאי גידול בטוחים ונוחים לצבאים, לצד הישארות של חיי הטבע, וכך יוצא שהצבאים שהיו בסכנה להעלם מהעמק בירושלים. מתרבים עד שמעבירים את חלקם על מנת לחזק אוכלוסיות אחרות בארץ.

אגב ברמת הגולן – בעת כיבוש הגולן לא היו בו צבאים, משום שהם ניצודו שם ונכחדו. היום בגולן אוכלוסייה מרשימה מאוד של צבאים, בין היתר העבירו לשם צבאים מהרי נפתלי.

צבאים בטבע
צבאים בטבע, אריה סליי

אז להבא, כשתיפגשו בו מדלג בטבע הישראלי. תזכרו שהמראה היפה הזה, הוא פריוולגיה רק לעם שישמור על הטבע שלו. ואם לא נהיה על המשמר. הוא לא יהיה פה מחר.

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

לאן הולכים בשבוע הספר? כל התשובות בפנים

מתאמנים, לזכרם: אליפות ישראל בכושר גופני תוקדש לזכרם של נופלי חרבות ברזל

הסלבס מתייגסים: הפניה החריגה לחברי הקואליציה

כישלון נוסף לממשלה? זה מצב נקיון החופים בזמן עונת הרחצה

סאגת תחנת הכוח בדרך לסיום? הצעדים שמתכננים המוחים

בדרך לקריסה? הצעת התקציב של סמוטריץ׳ נחשפת

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן