13.06.2024 | 20:26

קרדיט תמונה: קרדיט: קרן מנור

יוזמי טקס יום הזיכרון הישראלי פלסטיני בעתירה לבג"ץ

תנועת לוחמים לשלום ופורום המשפחות השכולות הגישו בג״צ בעקבות החלטת השר גלנט לא לאפשר כניסת פלסטינים לטקס יום הזיכרון המשותף

קרדיט תמונה: קרדיט: קרן מנור

 

תנועת לוחמים לשלום המובילה את טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני שיתקיים השנה בערב יום הזיכרון, ברחבת פארק הירקון בשעה 20:30, הגישה הבוקר את עתירתה לבג״צ כנגד החלטת שר הביטחון, יואב גלנט, לפיה לא תותר כניסת פלסטינים להשתתף בטקס. העתירה הוגשה באמצעות עו״ד תמיר בלנק ויחד עם פורום המשפחות השכולות.

כזכור, בג"צ היה זה שפסק נגד החלטות שרי ביטחון בעבר שלא לאפשר כניסת פלסטינים לטקס שמתקיים זו השנה ה-18 ברציפות. הטקס יתקיים השנה בפארק גני יהושע ומסיבות אבטחה הודיעו מארגני הטקס השנה כי תותר רק כניסה לנרשמים מראש. כמו כן, לאור העלויות הרבות נמצאת תנועת לוחמים לשלום בעיצומו של מימון ההמונים לכיסוי עלויות הטקס.

בעתירה הוזכר ציטוטה של נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, אשר בפסק דינה בעתירה דומה בשנת 2019 כתבה כי: ״בטקס הזיכרון המשותף לישראלים ולפלסטינים שאיבדו את חייהם במסגרת הסכסוך בין העמים, המתקיים זו השנה ה-14, יש מטרה מוצהרת ומסר ברור של פיוס ושלום. מנקודת מבטם, נראה כי חברו כאן מי שמבקשים בפועלם ובאופן אקטיבי, לשנות מציאות של איבה ולהפיח תקווה. לעיתים השכול, מעין שותפות גורל, יכול שיהווה מקור להזדהות ולאחדות, עד כמה שהדברים קשים להיאמר. המחיר הכבד שנגבה מן המשתתפים יש בו כדי לקרב לבבות ולהבקיע חומות המפרידות בין מי שבהגדרה משתייכים לשני מחנות״.

בעתירה שהוגשה היום נכתב כי: " והנה שוב, בעוד "שידור חוזר", מבקש שר הביטחון לשוב ולמנוע את כניסת הפלסטינים לטקס… מעבר לזלזול בשלטון החוק ובסמכותו של בית המשפט העליון, מדובר על פגיעה בוטה בחופש הביטוי ובמרקם העדין והשברירי של הדמוקרטיה במדינת ישראל. מדובר על פגיעה במשפחות שכולות ובזכות הבסיסית שלהן להביע את היגון והשכול שלהם בדרכן. מדובר על פגיעה בתקווה שיש אפשרות לעתיד אחר, שבו לא יוקז עוד דם משני הצדדים."

מלוחמים לשלום נמסר בתגובה: ״על אף שהיו שציירו אותו כאביר הדמוקרטיה, אנו רואים כי גלנט ממשיך את הקו של הממשלה הקיצונית בזלזול בבית המשפט העליון ובחופש הביטוי. חבל שהחלטה זו מגיעה ערב יום הזיכרון, בשנה שבה כל כך הרבה מאיתנו שואפות ושואפים להתיחד עם זכר כל אלו שאבדו ללא מעורבות של פוליטיקאים, ועל חשבונן של משפחות שכולות ישראליות ופלסטיניות המקיימות טקס שכל מטרתו היא הפצת תקווה ושינוי״.

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

לאן הולכים בשבוע הספר? כל התשובות בפנים

מתאמנים, לזכרם: אליפות ישראל בכושר גופני תוקדש לזכרם של נופלי חרבות ברזל

הסלבס מתייגסים: הפניה החריגה לחברי הקואליציה

כישלון נוסף לממשלה? זה מצב נקיון החופים בזמן עונת הרחצה

סאגת תחנת הכוח בדרך לסיום? הצעדים שמתכננים המוחים

בדרך לקריסה? הצעת התקציב של סמוטריץ׳ נחשפת

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן