13.06.2024 | 04:21

קרדיט תמונה: צילום: נועם מושקוביץ / דוברות הכנסת

יבואנים מתריעים: המדינה נקלעה למשבר קשה בתחום פריקת מטענים ופנו לשרה רגב בנושא

יבואני התבואות ממשיכים להתריע על המשבר הקשה אליו נקלעה המדינה החודש בתחום פריקת מטעני התבואות, יו"ר איגוד יבואני התבואות, איתי רון

קרדיט תמונה: צילום: נועם מושקוביץ / דוברות הכנסת

כך כתב: "גברתי השרה, ערב החג פנינו אלייך, יבואני התבואות לישראל, בעניין המשבר החמור בממגורות גדות/דגון בחיפה, כדי שתתערבי ותסייעי למנוע בעתיד הלא רחוק מחסור במזון במדינה.

בהתערבותך, הושגה פשרה שאפשרה חזרה לעבודה, ולו גם באופן זמני, של עובדי הממגורה.

עם זאת, ממגורות גדות/דגון בחיפה לא חזרו עדיין לעבודה, הממגורה מושבתת מאז 27 במרץ.

אני חוזר ומדגיש, במצב הנוכחי בו ממגורות גדות/דגון בחיפה אינן פועלות בהספק מלא, אין יכולת נמלית לפרוק את התבואות הנדרשות כדי להאכיל את המשק הישראלי.

כעת, אנו פונים אלייך כדי להיעזר בך גם בהתנהלות מול חברת נמל אשדוד, היות ובצד החובה להשמיש במהירות את ממגורות גדות/דגון בחיפה, בולט ביתר שאת מחדל הניהול הכושל בנמל אשדוד, בהיבט של פריקת התבואות.

גם בימים כאלו, שבהם נדרשת מהנמל התגייסות מיוחדת, הפריקה באשדוד מתבצעת באופן חלקי מאוד. המסוע החדש שעלותו למשק כ-200 מיליון ₪ עומד מרבית שעות היממה ללא פעילות – בגלל מחסור בכח אדם.

לידיעתך, המסוע תוכנן לפריקה של 15-20 אלף טון ביממה, ופורק בפועל שליש מזה, בגלל, כאמור, כשל של הנמל בהקצאת כח אדם.

כעת, בנמל אשדוד פורקת מאז 23 במרץ האניה Anthea הנושאת 58 אלף טון חיטה לטחנות הקמח. נכון לבוקר זה נשארו עוד 14 אלף טון לפריקה. בנוסף, ממתינות לפריקה עוד 3 אוניות תבואות מחוץ לנמל אשדוד, הנושאות מטען כולל של כ- 130 אלף טון תבואות.

בצפון- ממתינות עוד 3 אוניות עם 186 אלף טון לפריקה בממגורות גדות/דגון בחיפה, ויש עוד אנייה שפורקת בפריקה ישירה בנמל חיפה.
כלומר: 8% מהיבוא השנתי של המדינה ממתין כרגע לפריקה מחוץ לנמלים, אם נספור את הכמויות הצפויות להגיע בימים הקרובים לנמלי ישראל נגיע ל- 16-20% מהיבוא השנתי של המדינה, אשר פריקתו תעוכב, עקב הניהול הכושל של פריקת התבואות בנמלי בישראל.

מעבר לקנסות הגבוהים, בגין השהיית אניות, שיושתו על המקבלים ויושתו בחלקן על הצרכנים, מדובר בסכנה מוחשית, שיווצר מחסור אמיתי של תבואות, שחייבות להיפרק בהקדם, כדי לייצר קמח ולהאכיל את משק החי בישראל.

גברתי השרה, אנחנו מבקשים לצלצל בכל פעמוני האזהרה. בתקופה הנוכחית במיוחד, בה יש פיגור גדול בפריקת התבואות, עקב המשבר בממגורות גדות/דגון בחיפה, לא סביר להמשיך בתירוצים ובהסברים, יש לפרוק בנמל אשדוד במקביל שתי אוניות, ולא אוניה אחת, ולהקצות לפחות 10 ידיים (צוותי פריקה) לפריקה מידי יום, בכדי לעמוד בצורך של המשק להספקת מזון שוטפת".

לדברי רון: "אני מעריך שלשרה יש יכולת השפעה, כפי שהוכיחה לטובה ערב פסח, בעצם התערבותה בסכסוך העבודה בדגון/גדות חיפה. אנחנו היבואנים מקוים שהשרה תרים את הכפפה כעת גם בענין נמל אשדוד, ותסייע להאיץ את קצב הפריקה, שרחוק מאוד מלהספיק לצרכי המדינה".

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

לאן הולכים בשבוע הספר? כל התשובות בפנים

מתאמנים, לזכרם: אליפות ישראל בכושר גופני תוקדש לזכרם של נופלי חרבות ברזל

הסלבס מתייגסים: הפניה החריגה לחברי הקואליציה

כישלון נוסף לממשלה? זה מצב נקיון החופים בזמן עונת הרחצה

סאגת תחנת הכוח בדרך לסיום? הצעדים שמתכננים המוחים

בדרך לקריסה? הצעת התקציב של סמוטריץ׳ נחשפת

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן