19.07.2024 | 00:30

קרדיט תמונה: הדלקת האדמו"ר מבויאן, נחום דב ברייאר, בליל הילולת רבי שמעון בר יוחאי. צילום: דוברות משטרת ישראל

הלקחים נלמדו? פורסם מתווה הבטיחות של מירון

מתווה הילולת הרשב"י במירון נחשף. הכשרת דרכי גישה חדשות ומשופרות, בניית מתחם ההילולא המורחב, הגדלת מספר החוגגים ושמירת המסורת

קרדיט תמונה: הדלקת האדמו"ר מבויאן, נחום דב ברייאר, בליל הילולת רבי שמעון בר יוחאי. צילום: דוברות משטרת ישראל

 

הכשרת דרכי גישה חדשות ומשופרות, בניית מתחם ההילולא המורחב, הגדלת מספר החוגגים ושמירת המסורת המירונית: השר פרוש, ממ"ז צפון במשטרה ניצב תחאוכה ופרויקטור ההילולא דייטש, הציגו את מתווה ההילולא במסגרת מסיבת עיתונאים וסיור בהר מירון

שר ירושלים ומסורת ישראל, מאיר פרוש, פרויקטור ההילולא, יוסי דייטש, ומפקד מחוז צפון במשטרת ישראל, ניצב שועאע (שוקי) תחאוכה, הציגו היום (ראשון) במסיבת עיתונאים במירון, את מתווה הילולת הרשב"י תשפ"ג במירון.

הגדלת מספר העולים

במסגרת המתווה, ולאור העבודות הנרחבות להכשרת דרכי גישה וחירום מרווחות וההתקדמות המשמעותית בהכשרת "מתחם ההילולא" המורחב בהיקף של כ-110 דונם, צפוי השנה מספר השוהים בו זמנית ברחבי ההר לעלות משמעותית מהשנה הקודמת. מספר העולים המדויק ייקבע לאחר השלמת העבודות והערכה הנדסית מעודכנת.

בתיאום עם משרד התחבורה, הוחלט להעלות את זמן השהייה לכל חוגג, בכדי לאפשר לכל עולה לשהות זמן משמעותי במקום הקדוש ולקחת חלק בהילולא, תוך הסברה על חובת הערבות ההדדית ועין טובה, והצורך לאפשר גם לאחרים את הזכות לעלות למירון ולהשתתף בהילולא, שתלוי בהבנה משותפת והימנעות משהייה ממושכת מידי במירון.

מתחם ההילולא המורחב

במהלך מסיבת העיתונאים נחשף "מתחם ההילולא" המורחב (מתחם 89), שיהיה מוקד העלייה המרכזי בל"ג בעומר. המתחם בגודל 110 דונם כולל 50 דונם חדשים של חניונים לתחבורה רבתית, ועוד 60 דונם של שטחי התקהלות.

במתחם יוקמו שטחי כינוס לאירועים, שבכל אחד מהם יוכלו להתכנס אלפי אנשים, עם טריבונות בטוחות ומקומות ישיבה. המתחם כולל בנוסף שטח חדיש ומרווח למנהג החלאק'ה, שטח לחלוקת מזון ושתיה כמנהג 'ח"י רוטל', רחבת ריקודים גדולה עם מוזיקה שתפעל לאורך כל ההילולא כמסורת במירון בכל השנים, ואוהל עם מקומות ישיבה לתפילה ולימוד.

בנוסף, במתחם ההילולא יוקצה שטח למעמד זיכרון ל-45 הנספים ז"ל באסון מירון לפני שנתיים, שם תיערך סעודת יום השנה בהשתתפות מאות מבני המשפחות, ויתקיים מעמד אזכרה לעילוי נשמת הנספים עם שירי חיזוק ותפילה.

מתחם ההילולא המורחב צפוי לשמש גם להדלקות של גדולי האדמו"רים, הרבנים וראשי הקהילות, ולצורך כך הוקצו שטחים מרווחים להדלקות והריקודים במתחם לאורך כל שעות היממה.

מתחם בני עקיבא

בהתאם להמלצות ועדת החקירה, גם מתחם בני עקיבא ייפתח השנה מחדש לשימוש העולים, ויוקצה לכינוסי קהילות. כחלק מהמתווה, הכניסה לבעלי כרטיסים לאירועים במקום בלבד.

מתחם הציון

מתחם הציון יפעל במתווה מיוחד, יכלול מאות סדרנים מתוך המגזר החרדי, בכל רגע נתון, שיאבטחו את כל המעברים, ויבטיחו בכל רגע נתון את שמירת הסדר והעמידה בתנאי הבטיחות. השוהים במקום יתבקשו על שמירה והתחשבות אחד מהשני בכדי למנוע מראש הגעה למצבי דוחק.

במטרה לשמר את המסורת המירונית, יוקצו שטחים בסמוך לציון לתפילה וריקודים, במקום החצר הצמודה לכניסה שתוקדש לאפשר כניסה בטוחה למערה. ב'חצר רבי אליעזר' (מתחם ההדלקה של תולדות אהרן בעבר) תופעל תזמורת לכל יממת ההילולא, במסורת בעלי המנגנים שהייתה נהוגה בחצר המערה בכל השנים.

ב'חצר הלל' (מתחם ההדלקה של תולדות אברהם יצחק בעבר) יוקם אוהל רחב ידיים, ממוזג ומרוהט, לתפילה ולימוד, עם מקומות ישיבה, בקרבת מקום לציון הקדוש. בסמוך יוקמו גם 2 מתחמים לטובת מנהג החלאק'ה, וכן יוקמו במקום מתחמים ואוהלים גדולים לציבור הנשים.

ההדלקה המסורתית והיחידה על גג הציון תיערך על ידי כ"ק האדמו"ר מבאיאן שליט"א, שימשיך במסורת אבותיו. מתחם ההדלקה יתחלק ל-2 מפלסים שיוכלו להכיל אלפי אנשים.

השקעה רבה הוקדשה במסגרת המתווה להבטחת בטיחות העולים לציון, למימוש המלצות ועדת החקירה ושיפורים אף מעבר לכך. עובדות אלו מאפשרות את הגדלת מספר העולים, אך מפאת קוצר הזמן העבודות להכשרה רוחבית של ההר יימשכו גם לקראת השנים הבאות, אז מכסת העולים צפויה לגדול אף יותר.

דרך בורמה ודרך הכהנים

במסגרת העבודות, דרך בורמה, שמקיפה את מירון מכיוון המושב, נסללה מחדש ורוחבה הוכפל, וכעת יתאפשר מעבר בטוח לכלי רכב מאושרים משני הצדדים, לקראת הפיכת הדרך לדו סטרית באופן מלא בשנה הבאה.

כביש החירום, שישמש בשגרה את העולים רגלית בדרך מהדרין, הורחב פי שלוש ועומד כעת על 6 מטרים, ויאפשר בעת הצורך תנועת כלי רכב ובשגרה מעבר בטוח למגיעים לציון – כולל הפיכת המעבר כולו לדרך כהנים, מה שמבטל את השימוש במעבר המוגבה והמסוכן שהיה במקום עד עתה.

סמוך למתחם הציון הוקמה דרך מעבר נוספת, שתחבר את חצרות הריקודים והתפילות ישירות לדרך מהדרין באמצע העלייה להר, ותקטין את כמות העולים למעלה ההר בדרך המרכזית.

המתווה גובש בחודשים האחרונים במסגרת עשרות פגישות שקיים הפרויקטור יוסי דייטש עם כל הגורמים הרלוונטיים, בראשם משטרת ישראל ומשרד התחבורה, לצד יתר הגורמים הממשלתיים, העירוניים, הציבוריים והפרטיים הקשורים להילולא.

במסגרת האחריות שהוטלה על הפרויקטור החל לפעול מערך דוברות והסברה, שיקדם קמפיין נרחב בכל הציבורים העולים למירון בל"ג בעומר, בכדי ליידע את הקהל בכל פרטי המתווה, הנחיות והבטיחות והמידע על אירועי ההילולא.

שר ירושלים ומסורת ישראל, מאיר פרוש: "עולי מירון היקרים, תנו בנו אימון. זה לא יהיה מושלם, אבל אם אנחנו נעבוד יחד, למען הצלחת מתווה ההילולא השנה, זה יהיה קרוב למושלם, וזה יביא אותנו למתווה מושלם בשנה הבאה, ובשנים שיבואו. זה לא יהיה מוגזם בכלל להגיד שמה שיקרה השנה במירון ישפיע משמעותית על כיצד תיראה הילולת הרשב"י בשנים הקרובות. בידינו הדבר".

מפקד מחוז צפון במשטרת ישראל, ניצב שועאע (שוקי) תחאוכה: "יש לנו שיתוף פעולה מלא, כולנו עם מטרה משותפת להילולא בבטחה ובשמחה. זה לא צריך לבוא אחד על חשבון השני, בעבודה נכונה, שאנחנו מובילים אותה ביחד, זה אכן יקרה. כשיש רצון טוב משני הצדדים, מגבשים פתרונות טובים להכל. אני פונה לבני המגזר החרדי, אנחנו יחד בדבר הזה. בואו נוכיח לכולם שאפשר לפעול ביחד".

פרויקטור ההילולא, יוסי דייטש: "פעלנו במשך חודשים בכדי להכשיר שטחים שיאפשרו להגדיל את מספר המשתתפים בהילולא, אנחנו נחכה להערכה ההנדסית בסמוך לל"ג בעומר, אבל מדובר ללא ספק בבשורה. מתחם ההילולא, שהוא חלק בלתי נפרד מהמסורת של מירון, יאפשר לנו לראות השנה מירון כמו שהכרנו במשך שנות דור. כעת זה תלוי בנו, הממונים ובכם הציבור, בכדי להבטיח שהשנה הוא רק הקדימון לעוד הרבה שנים שמחות במירון".

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

חשש מהשיזוף: הצעד המסוכן של ילדי ישראל

מושבים למען הסביבה: הכנס לאנרגיה ירוקה

הוקמה ועדת חקירה אזרחית שתחקור את אסון שבעה באוקטובר

חשוך לכם? כך יד שרה מתכוננת לתרחיש האימים

מאילת עד דן: הגנב שנסע רחוק

גבינה יקרה: הסנקציה שהטיל משרד הכלכלה

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן