18.07.2024 | 23:24

קרדיט תמונה: קרדיט סטילס: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ.

תקציב המדינה הוצג בוועדת הכלכלה

בדרך להעברת התקציב שר האוצר הגיע לוועדת הכלכלה

קרדיט תמונה: קרדיט סטילס: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הציג היום (ראשון) את תקציב המדינה וחוק ההסדרים בוועדת הכספים

דבריו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בפתח הישיבה:

"היעד בתקציב הוא להמשיך את הצמיחה ונתוני המאקרו הכלכליים הטובים של ישראל; המשק הישראלי חזק והוא נכנס ויוצא טוב מסערות כלכליות עולמיות; נטפל במחירי הדיור, ביוקר המחיה ובריכוזיות בשוק המזון"

בעת גיבוש התקציב הצבנו כיעד את המשך הצמיחה ונתוני המאקרו הכלכליים הטובים ביותר של ישראל בשנים האחרונות. אני לא לוקח את הקרדיט על הנתונים הללו לעצמי, אלה תהליכים עמוקים של 20 שנה ואפשר לראות אותם גם בהיקף ההוצאה הכלכלית ובטיוב ההוצאה. לאורך השנים הנתונים האלה הולכים ונעשים טובים יותר ויותר ואני משתדל להמשיך את זה במשמרת שלי.

המשק הישראלי הוא משק חזק והוא נכנס טוב ויצא מהסערות הכלכליות העולמיות שנים האחרונות. זה קרה בקורונה וזה קורה גם עכשיו במשבר הכלכלי העולמי. אנחנו נכנסים טוב כמשק ישראלי למשבר הזה ואני מאד מקווה שכממשלה וכקואליציה נצליח לנווט טוב במים הסוערים האלה ונצליח לצאת מזה מהר.

היעד השני שהצבנו לעצמנו זה להוריד את יוקר המחיה. כאיש ימין כלכלי אני רוצה מינימום התערבות בשוק אבל כשיש עיוותים בשוק, הממשלה צריכה להתערב ואנחנו עובדים על הסרת חסמים ורגולציה.

חוק ההסדרים הוא הגדול ביותר מאז קום המדינה והוא גדוש ברפורמות שטובות לאזרחי ישראל.

מסגרת התקציב היא 484 מיליארד ב-2023 ו-513 ב-2024. שמרנו על כלל ההוצאה ואנחנו עם יעד גירעון נמוך. אנחנו מקווים להמשיך את המגמה של הירידה ביחס חוב תוצר, זה דבר נכון למשק הישראלי.

בתקציב יש התייחסות למנועי צמיחה, תשתית, הייטק ודברים נוספים שמניעים את המשק הישראלי. מדינת ישראל בפיגור גדול בכל מה שנוגע לתשתיות וזה משפיע על הצמיחה, על הפריון ועל יוקר המחיה.

יש פרק שלם שנוגע בדיור. בנקודה אחת, האתגר הגדול שלנו הוא להמשיך את קצב התחלות הבניה. אני חושב שכשמסתכלים על תכנון ושיווק אפשר לשמור על קצב התחלות בניה של כ-70 אלף התחלות בניה בשנה. בסוף מחירי הדיור, אין מה לעשות, כמו כל שיעור אחר בכלכלה, זה היצע וביקוש. תכניות מחיר למטרה ומחיר למשתכן זה פלסטרים. הביקושים גדולים ב"ה ועשו דברים טובים בממשלות הקודמות. מנכל משרד האוצר היה בעברו ראש מינהל תכנון והם עשו עבודה טובה. הדבר הזה חייב להימשך רשות מקרקעי ישראל עובדת טוב ויש יותר עסקאות, הדברים האלה עובדים טוב, גם בעולמות הסרת החסמים ותמרוץ.

אנחנו ניכנס חזק לריכוזיות בשוק המזון ובשוק הבנקאות וזה אחד האתגרים הגדולים שלי כשר אוצר ושל הקואליציה.

אנחנו נחסוך הרבה מאד זמן וכסף לכ-400 אלף עסקים זעירים וקטנים שכל שיטת הדיווח שלהם למס תשתנה מאד.

חתמנו על הסכם היסטורי עם ההסתדרות, בשקט, בלי איומי שביתה. אני חושב שמגזר ציבורי יעיל נותן שירות טוב לאוכלוסיה וזה תנאי הכרחי לכלכלה טובה וחזקה.

אתם תראו צעדים משמעותיים למאבק בהון השחור. כשכולם ישלמו – כולם ישלמו פחות וככל ורמת המיסוי תהיה נמוכה יותר נראה יותר השקעות. צריך לדעת שהכלכלה השחורה היא מהנוע המרכזי בפשיעה המאורגנת הדבר הזה מטריד את אזרחי ישראל.

אני מייחס חשיבות מאד גדולה לכנסת ובוודאי לוועדת הכספים. התקווה שלי שנראה כאן בשבועות הקרובים דיוני עומק מקצועיים. אני חושב שבעניין הזה לא צריך אופוזיציה – קואליציה. אפשר כמובן לנהל ויכוחים סביב הרפורמות והתקציב, אבל ככל והדיון יהיה יותר רציני ומעמיק, זה כמובן ייטיב עם אזרחי ישראל.

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

חשש מהשיזוף: הצעד המסוכן של ילדי ישראל

מושבים למען הסביבה: הכנס לאנרגיה ירוקה

הוקמה ועדת חקירה אזרחית שתחקור את אסון שבעה באוקטובר

חשוך לכם? כך יד שרה מתכוננת לתרחיש האימים

מאילת עד דן: הגנב שנסע רחוק

גבינה יקרה: הסנקציה שהטיל משרד הכלכלה

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן