29.02.2024 | 09:11

קרדיט תמונה: תמונה: שאטרסטוק

טורקיה בהלם: זו ההחלטה של ועדת הכספים

ועדת הכספים אישרה את הארכת היטל ההיצף על יבוא כבלי נחושת למתח נמוך מטורקיה

קרדיט תמונה: תמונה: שאטרסטוק

ועדת הכספים אישרה את הארכת היטל ההיצף על יבוא כבלי נחושת למתח נמוך מטורקיה

לגבי 2 מפעלים טורקים שהבקשה כללה לעניינם היטל נמוך מהשיעור הכללי נוכח ממצאים שהציגו, סוכם לדרישת הוועדה, כי במידה והצעד יביא לפגיעה במפעל סינרג'י המייצר כבלים אלה בשדרות, יובא הנושא לדיון הוועדה באופן מידי

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, אישרה את 'הצעת צו היטלי סחר ואמצעי הגנה (היטל היצף על יבוא של כבלי נחושת למתח נמוך מטורקיה) (הוראת שעה), התשפ"ג – '2023.

האמור הוא בבקשת הממשלה להארכה חלקית תוך התאמות של תוקף היטל ההיצף על יבוא כבלי נחושת למתח נמוך מטורקיה.

דני טל, ממונה היטלי סחר במשרד הכלכלה והתעשייה הסביר בפתח הדיון: "הוועדה דנה בנושא לפני 4 שנים ואישרה לשר הכלכלה להטיל היטל היצף על יבוא כבלים למתח נמוך מטורקיה ל-4 שנים, וזה מסתיים היום. בשנה האחרונה קיימנו בדיקה נוספת גם של שיעורי ההיצף מול יצרנים טורקיים, מבדיקה שלנו עלה כי שיעורי ההיצף המקוריים שנמצאו בחקירה הקודמת פחתו, לא כל החברות הטורקיות שיתפו פעולה, אלא שלא, ההמלצה הייתה להותיר את היטל ההיצף של 14 וחצי אחוז, אלה שכן שיתפו פעולה והציגו את הממצאים, שנבחנו ואומתו, השיעורים הופחתו. חברה אחת ל-7.6 אחוז, וחברה שנייה ל-1.6 אחוז. היטל היצף לא נועד לחסום תחרות או ייבוא אלא סחר לא הוגן, יבוא בהיצף אסור גם בישראל וגם בהסכמי הסחר הבינ"ל".

יו"ר הוועדה המייעצת להיטלי היצף, דוד ויניצקי: "למעשה קיבלנו את המלצות הממונים למעט חברה אחת, על כלל טורקיה המלצנו והשר קבע 14.5 אחוז, על חברה אחת 7.6 אחוז, ועל חברה אחרת למרות שזה נמוך מ-2 אחוז, המלצנו להטיל 1.6 אחוז, למרות שהיה נמוך מ-2 אחוז, כי בתחום הזה כל אחוז משמעותי".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "מספקים למפעל בטורקיה עבודה, ובמפעל בשדרות גורמים לכך שעובדים יפוטרו. הרגשתי אז לא בנוח עם זה, והיום אני רוצה שהממשלה תקבל החלטה להאריך את תוצרת הארץ, לעניין עוטף עזה. זה 2 דברים שונים אבל שניהם זה לטפח את התעשייה בעוטף עזה".

ויניצקי: "הוועדה הזו כפתה על 2 שרים להאריך את זה מ-3 שנים ל-4 שנים, והמפעל מאז שוועדת הכספים הזו הטילה את ההיטל, התאושש יפה. הנקודה המהותית שהיה צריך לבדוק בפעם הזו, השאלה המשפטית היחידה הייתה, האם יש חשש שאם יבוטל ההיטל ויחזור מכירה ללא היטל, יחזור בחזרה הנזק למפעל. הגענו למסקנה שחד משמעית, כמו הממונה, שביטול ההיטל יחזיר את המפעל לאותו מצב רע ולקריסה שהיה קודם לכן".

רונן יחזקל מנכל סינרג'י כבלים, שדרות: "תודה לממונה ולוועדה, יש דברים שאנחנו חולקים עליהם, ההיטל מאפשר לנו להמשיך ולהשקיע במפעל. במסגרת המכירה של הכבלים פה בארץ, למעלה מ-80 אחוז היא מיבוא, מהרבה מדינות שאין לנו שום טענה עליהן, רובן פועלת בסחר הוגן ואין לנו טענה. יש מדינה אחת יוצאת דופן שזו טורקיה. למרבה הפלא הטורקים מוכרים 50 אחוז מהיבוא בישראל".

לאור הדברים ביקשה הוועדה כי לאור הורדת רמת ההיטל על 2 המפעלים הטורקים כאמור, תיבחן גם במהלך השנה הראשונה השאלה, האם השינוי מביא לפגיעה במפעל סינרג'י, ובמידה וכך הדבר, יובא הנושא לדיון הוועדה.

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון: "נאשר את זה ל-5 שנים כפי שנדרש, אם יתברר שאין פגיעה ואין סחר לא הוגן, זה ימשך, במידה ולא, אני מבקש בתוך שנה לבדוק את זה מחדש. אנחנו מדברים על דבר מאוד רגיש גם מבחינת החברה הישראלית וגם ספציפית בנושא הזה. אנחנו מקבלים את עמדתכם, על אף שהממשלה הייתה חייבת לקבל החלטה שהמדינה מעדיפה את תוצרת הארץ. זה לא ההיטל הזה, אבל דנו בנושא הזה לאחרונה, ואנחנו מבקשים לקדם זאת.

לעניין העדפת תוצרת הארץ לישובי עוטף עזה ושדרות, פנה יו"ר הוועדה לנציג האוצר: "אתה יכול להגיד לשר שהייתה בדיון בוועדה, אם אתם נותנים חלק, פועלים לסייע להם ניחא, אם לא נפעיל כוח ויש לנו פה כוח. התוצאה תהייה רעה אם לא תעזרו לעוטף עזה, אף אחד מהמפלגות בוועדת הכספים לא תשתוק על זה".

לשיתוף הכתבה:

כותרות אחרונות

אין אינטרנט? ההשפעות של המלחמה בים האדום

חסר בורג? התקרית הקשה בבאקה אל גארביה

רוצים להציל חיים? הנה ההזדמנות

יש עתיד: נשמור על הסטטוס קוו הדתי בראשל״צ

אסיר מעופף: ההחלטה של השב״ס

תחרות חשמלית: השינוי שיביא לשינוי במשק

מעוניינים לפרסם אצלנו באתר? מוזמנים להשאיר פרטים ונציג יצור קשר בקרוב!

דילוג לתוכן